Asad vyhlásil všeobecnou amnestii, propustí tisíce vězňů

ČTK ČTK
9. 6. 2014 17:45
Omilostnění se vztahuje na všechny zločiny spáchané do dnešního dne.
Prezident Sýrie omilostní desítky tisíc vězňů.
Prezident Sýrie omilostní desítky tisíc vězňů. | Foto: Reuters

Damašek - Prezident Sýrie Bašár Asad, který si před týdnem v kontroverzních volbách zajistil své znovuzvolení, dnes oznámil všeobecnou amnestii. Na svobodu by se tak mohly dostat desítky tisíc vězňů, napsala agentura AFP. 

Asad vyhlašuje amnestie pravidelně od března 2011, kdy krvavé rozehnání poklidného protestu vyvolalo ozbrojené povstání proti režimu. Tři roky trvající konflikt si již vyžádal na 160 tisíc mrtvých.

Amnestie jako poděkování voličům

Oficiální státní agentura SANA neuvedla, zda se amnestie bude vztahovat i na desítky tisíc protivládních aktivistů, demonstrantů a členů opozice a jejich příznivců. Zpráva SANA podle AP naznačuje, že prezidentský dekret vězňům sníží tresty, na svobodu je ale nepustí.

Pardon se prý vztahuje i na zahraniční bojovníky, kteří se do Sýrie vydali podpořit povstání. Cizince údajně nečeká trestní stíhání, pokud se do měsíce od vydání dekretu vzdají syrským úřadům.

Jistý syrský poslanec v rozhovoru s agenturou AP řekl, že amnestie je "prezidentovým dárkem za znovuzvolení do dalšího funkčního období".

Asad ihned po vyhraných prezidentských volbách propustil z věznic několik set trestanců. Ziskem 88,7 procent hlasů si zajistil další sedmiletý mandát. Opozice stejně jako Západ volby kritizovala.

 

Právě se děje

Další zprávy