Asad spolupracuje s Islámským státem. Dohodl s ním i osvobození Palmýry, tvrdí televize

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
3. 5. 2016 15:02
Dezertéři britské stanici Sky News sdělili, že džihádisté vládě historické město předali na základě domluvy, která sahá několik let do minulosti. Podle uniklých dokumentů, na které se televize odvolává, je však spolupráce mezi syrskou vládou a islamisty mnohem širší a dlouhodobější. Týká se i obchodu - například výměny ropy za hnojiva. Pravost údajných kopií ručně psaných příkazů od vedení IS nicméně není možné spolehlivě doložit. Televize tvrdí, že je získala od důvěryhodného zdroje.
Syrská Palmýra. Ilustrační foto.
Syrská Palmýra. Ilustrační foto. | Foto: Jiří Just

Damašek/Rakka - Syrská vláda prezidenta Bašára Asada dlouhodobě tajně spolupracuje s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Mají to dokazovat alespoň uniklé dokumenty, k nimž se dostala britská televize Sky News.

Stanice upozorňuje, že věrohodnost dokumentů nelze ověřit, nicméně je získala od dezertérů, kteří jí dříve poskytli pravdivá fakta.

Jeden z případů kooperace se podle stanice měl týkat nedávného dobytí - převzetí - starověkého syrského města Palmýra, které džihádisté obsadili loni. "Stáhněte všechno těžké dělostřelectvo a protiletadlové zbraně z Palmýry a jejích okolí do provincie Rakka," píše se v příkazu psaném islamisty.

Dezertéři z IS televizi údajně sdělili, že džihádistická skupina vládě město předala na základě domluvy, která sahá několik let do minulosti.

Chystá se útok, budeme evakuovat

Materiály podle Sky News odhalují ujednání, že se IS může z některých oblastí stáhnout dříve, než zaútočí armáda.

Jeden z dopisů je příkazem k přesunu veškerých zbraní na dohodnutý evakuační bod. "Obdrželi jsme zprávu, že al-Kasr a jeho okolí budou 24. listopadu 2013 ostřelovány," uvádí se v něm.

Další dokument představuje žádost o bezpečný průjezd skrze kontrolní stanoviště džihádistů až na hranici území kontrolovaného režimem. Důvodem je výměna ropy za hnojiva, k níž podle zběhů dochází rovněž už několik let.

Tyto a ještě další příkazy se podle stanice zdají být předem domluvené a rovnají se přímému důkazu o spolupráci Bašára Asada s islamisty a jejich užším okruhem velitelů.

Lidé, které Sky News v minulých měsících kontaktovala, potvrzují, že se nejedná o obyčejnou komunikaci, ale o skutečnou tajnou spolupráci mezi vládami Sýrie a Iráku a rozličnými bojovými frakcemi.

Pravost dokumentů nebylo možné ověřit

Televize uvádí, že pravost zatím poslední várky vyzrazených dokumentů - kopií ručně psaných příkazů od vedení IS - není možné spolehlivě doložit.

Získala je nicméně do skupiny v rámci protiasadovské Svobodné syrské armády (FSA), která dříve působila v "metropoli" IS Rakce a nyní pomáhá dezertérům utíkat od islamistů. Dokumenty, které Sky News povstalci poskytli v minulosti, byly nicméně pravé.

Někteří z dezertérů se od IS oddělili spíše pro neshody s vedením, než že by přestali věřit jeho ideologii, připomíná stanice.

Uniklé materiály mají rovněž dokazovat, že IS začal s výcvikem zahraničních bojovníků pro útoky na Západě mnohem dříve, než se původně myslelo.

Myšlenka vytvořit teroristické buňky, které vycestují ze Sýrie, podle nich byla dokonce jedním z počátečních plánů při vytváření samozvaného chalífátu. Některé příkazy jsou v tomto ohledu datovány k listopadu 2014 - v rámci "operace", kterou islamisté nazvali "Rozbít obležení".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

Další zprávy