Asad použil chemické zbraně, USA víc pomohou rebelům

Michal Žák Michal Žák, Jana Černá
14. 6. 2013 15:42
Sýrie informace označila za snůšku lží, podle Ruska jde o pouhou záminku k intervenci
Bašár Asad.
Bašár Asad. | Foto: Reuters

* Chemické útoky si podle USA vyžádaly až 150 mrtvých * Sýrie a Rusko informace označily za nepravdivou záminku k intervenci * Dodávky zbraní by měla zprostředkovat CIA

Washington/Damašek - Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada použily v boji s opozicí chemické zbraně, oznámily po týdnech dohadů Spojené státy.

93 000 mrtvých

Prohlášení přišlo ve stejný den, kdy OSN oznámila, že 27 měsíců trvající konflikt si vyžádal nejméně 93 000 mrtvých, včetně 6500 dětí. Asadovy jednotky nyní chystají rozsáhlou ofenzivu proti Aleppu na severu země, jedné z bašt povstalců.

Bílý dům proto hodlá zesílit "vojenskou podporu" hlavní povstalecké skupiny - Vrcholné vojenské rady (SMC).

Podrobnosti údajného útoku nejsou známy, stejně jako detaily zvažované pomoci, ale podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters bude zahrnovat i zbraně. Zda a kdy je opozičníci dostanou, ovšem prozatím není jasné.

Asadova vláda americká obvinění rezolutně odmítá. Syrské ministerstvo zahraničí je označuje za snůšku lží. "USA se uchýlily k hanebnému vytváření záminek, jež prezidentovi Obamovi umožní vyzbrojit opozici," citovala agentura SANA z prohlášení ministerstva.

Podle listu The Washington Post začnou zbraně do neklidné země putovat v rámci několika týdnů. Dodávky podle něj zprostředkuje Ústřední zpravodajská služba (CIA), která je bude posílat letecky přes Jordánsko nebo Turecko.

Bezletová zóna zřejmě nebude

Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Podle Bena Rhodese, poradce prezidenta Baracka Obamy pro otázky národní bezpečnosti, byly chemikálie použity "v malém rozsahu", přesto si několik útoků podle amerických tajných služeb vyžádalo 100 až 150 mrtvých.

"Použití chemických zbraní - či jejich dodávky teroristickým skupinám - považují Spojené státy za překročení hranice," prohlásil. "To, co hodláme SMC poskytovat, bude jiné než to, co jsme poskytovali nyní."

Ve hře je navíc i případné zřízení bezletové zóny, o níž se mluví už několik měsíců. Podle agentury Reuters by ji USA zřejmě chtěly zřídit nad syrskou jižní hranicí s Jordánskem.

Představitelé Francie ale v pátek uvedli, že její zavedení považují za nepravděpodobné. "Problém s podobným typem opatření spočívá v tom, že může být uvedeno do praxe pouze se souhlasem mezinárodní komunity," cituje Reuters mluvčího francouzského ministerstva zahraničí Philippeho Lalliota.

Vláda prezidenta Bašára Asada se může v tomto případě spolehnout na ruské veto.

Očekáváme skutečnou podporu

Na nabídku pomoci USA rebelové reagovali s tím, že by potřebovali protitankové a protiletadlové střely, aby "mohli zabránit zločineckému režimu používat chemické zbraně".

"Očekáváme kladnou odezvu a skutečnou vojenskou podporu," citovala Reuters velitele Syrské svobodné armády (FSA) Sálima Idríse.

Spojené státy doposud s vojenskou pomocí povstalcům váhaly, jejím nejhlasitějším zastáncem byl někdejší prezidentský kandidát a vlivný republikánský senátor John McCain, který dokonce před pár dny v zemi sužované občanskou válkou jednal.

Obama už koncem dubna upozornil, že pokud se domněnky o chemických zbraních potvrdí, mohlo by to změnit jeho názor. "A to se stalo," uzavřel Rhodes.

USA ostatně nejsou jediné, kdo o možné pomoci protiasadovským povstalcům dlouhodobě hovoří. Zřejmě nejhlasitějšími zastánci vyzbrojení jsou Francie a Velká Británie, které dokonce v květnu zablokovaly v Evropské unii prodloužení zbrojního embarga.

Rusko: Je to pouhá záminka

Na opačném protipólu stojí Rusko, které označilo údaje o použití chemických zbraní za smyšlené.

Protiletadlová raketa S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě.
Protiletadlová raketa S-300 na vojenské přehlídce v Moskvě. | Foto: Kremlin.ru / Creative Commons

"Informace o tom, že Asad použil chemické zbraně, je vymyšlená tam, kde vznikly lži o zbraních hromadného ničení (bývalého iráckého prezidenta Saddáma) Husajna. Obama se vydal stejnou cestou jako (jeho předchůdce) George Bush," prohlásil předseda parlamentního zahraničního výboru Alexej Puškov.

Narážel tak na fakt, že si Bushova vláda údajnými důkazy o iráckých zbraních hromadného ničení zdůvodnila v roce 2003 intervenci do Iráku. Zbraně se nikdy nenašly. A se Sýrií je to podle něj stejné.

Moskva už dříve oznámila, že syrskému režimu dodá protiletadlové rakety S-300 a také asi desítku letounů MiG-29.

 

Právě se děje

Další zprávy