Asad neodejde. V Sýrii chci žít a zemřít, prohlásil

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 11. 2012 13:42
Syrský prezident varoval před zahraniční intervencí, prý by měla dopad na celý svět
Bašár Asad
Bašár Asad | Foto: Reuters

Damašek - Ačkoliv mezinárodní tlak na jeho režim stále roste, prezident Bašár Asad nehodlá opustit Sýrii.

"Jsem Syřan, chci žít a zemřít v Sýrii," řekl v rozhovoru pro ruskou televizi Today TV. Ta z něj na své webové stránce zveřejnila výňatky s doprovodným komentářem v arabštině.

Poslední bašta stability

Prezident zároveň televizi řekl, že není loutkou Západu a varoval před možnou zahraniční intervencí v Sýrii.

Svou zemi označil za "poslední baštu laickosti, stability a koexistence v regionu". Intervence do Sýrie by podle něj vyvolala "dominový efekt", který by zasáhl svět "od Atlantického po Tichý oceán".

Prioritou je předání moci

Výroky se objevily pouhé dva dny poté, co britský premiér David Cameron stanici Al-Arabíja řekl, že je pro zajištění Asadova bezpečného odchodu ze země, jestliže by to pomohlo zastavit boje.

Ministerský předseda naznačil, že Bašár Asad by měl být souzen podle mezinárodního práva. "Ale vzhledem k situaci v zemi je naší prioritou ukončení násilí a předání moci. A to není možné, dokud bude Asad ve funkci," řekl jeho mluvčí.

Povstání proti současnému režimu trvá už 20 měsíců a dosud si vyžádala desítky tisíc mrtvých. Řada Syřanů prchla do zahraničí. Opozice podmiňuje veškerá jednání o předání moci Asadovým odstoupením.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy