Za útokem na evakuační konvoj u Aleppa stojí radikálové z bývalé An-Nusry, tvrdí Asad

ČTK ČTK
21. 4. 2017 13:40
Útok na evakuační konvoj u Aleppa, při kterém v sobotu zemřelo na 126 lidí, provedla podle syrského prezidenta Bašára Asada Fronta dobytí Sýrie (dřívější An-Nusra). Uvedla to libanonská televize Al-Majadín. K sebevražednému atentátu se však zatím nikdo oficiálně nepřihlásil. Fronta dobytí Sýrie vznikla letos v lednu z bývalé fronty An-Nusra a nyní je součástí aliance radikálů Tahrír aš-Šám. Atentátník v sobotu odpálil vůz plný výbušnin v blízkosti asi 75 autobusů, v nichž byli hlavně šíitští civilisté. Konvoj byl součástí evakuace, která začala v pátek a v jejímž rámci se přemisťují civilisté a opoziční bojovníci ze čtyř obléhaných lokalit.
Evakuace šíitských civilistů v Sýrii.
Evakuace šíitských civilistů v Sýrii. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy