Asad mohl ukrýt část chemických zbraní, tvrdí rozvědka

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
6. 11. 2013 15:30
USA přezkoumávají prohlášení syrské vlády a neskrývají skepsi.
Na likvidaci bojových látek dohlížejí experti OPCW.
Na likvidaci bojových látek dohlížejí experti OPCW. | Foto: Reuters

Damašek - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) minulý týden oznámila, že Sýrie zničila továrny na výrobu chemických zbraní.

Informace amerických zpravodajských služeb ovšem naznačují, že prezident Bašár Asad mohl část nebezpečného arzenálu ukrýt.

S odvoláním na vysoce postavené zdroje to uvedly agentura Reuters a televize CNN.

Značná skepse

Velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová v úterý prohlásila, že Washington proklamace Damašku stále přezkoumává, a to "se značnou skepsí".

Důvodem podle ní jsou roky neúspěšného vyjednávání a mlžení ze strany Sýrie stejně jako řada slibů, které režim v minulosti porušil.

"Pokud zaznamenáme nesoulad nebo významné nesrovnalosti, určitě to od nás uslyšíte," řekla Powerová.

Ochrana před Izraelem

Nejmenovaný představitel USA agentuře Reuters řekl, že tajné služby mají "náznaky, že si Syřané mohou chtít udržet část zásob jako rezervu".

Vývoj podle něj není překvapivý. "V tomto bodě to nemaří diplomatický postup," řekl agentuře Reuters s tím, že mezinárodní společenství musí pokračovat v nátlaku, aby se ujistilo, že budou zničeny všechny bojové látky.

Zdroj televize CNN pro změnu říká, že události poslední doby naznačují, že Sýrie není připravená zbavit se veškerého chemického arzenálu.

Rozvědka má informace týkající se zásob a odpalovacích zařízení, které by umožnily zemi zachovat si schopnost chemické zbraně použít. Jedná se například o hlavice nebo granáty.

"Rezervu" by se Asad mohl pokusit uchovat například jako ochranu před Izraelem. Některé továrny by Sýrie podle informací Foreign Policy ráda přeměnila na civilní chemická zařízení.

Továrny jsou pryč. A co dál?

Damašek v září kvůli obavám z možného útoku souhlasil s rusko-americkým návrhem, že do poloviny roku 2014 zničí svůj chemický arzenál.

Koncem října pak země předložila dlouhé prohlášení týkající se chemického programu. Do půle listopadu by pak měla přistoupit na plán OPCW, jenž přesně stanoví, kde a jak ke zničení chemických zbraní dojde.

Inspektoři už stihli navštívit 21 z 23 areálů s chemickými zbraněmi, zbylé dva pro ně byly kvůli probíhajícímu konfliktu údajně příliš nebezpečné.

Sýrie přiznala kolem 1000 tun chemických zbraní, na 30 výrobních či plnících zařízení a skladů, osm mobilních plnících jednotek a další tři související zařízení.

Další postup zpomaluje neschopnost domluvit se na konkrétním datu mírové konference, poslední pokus selhal v úterý.

 

Právě se děje

Další zprávy