Další útok v Sýrii povede k chaosu, varoval Putin. Asad je podle ruských zákonodárců v dobré náladě

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2018 17:05
Britský ministr zahraničí Boris Johnson v rozhovoru pro BBC připustil, že spojenci v tuto chvíli nemají žádný plán pro případ, že by Asadův režim opět použil chemické zbraně.
Syrský prezident Bašár Asad a šéf Kremlu Vladimir Putin.
Syrský prezident Bašár Asad a šéf Kremlu Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva/Damašek - Další útok západních mocností na Sýrii by podle ruského prezidenta Vladimira Putina vedl k chaosu v mezinárodních vztazích. Putin to podle ruských tiskových agentur řekl v telefonickém rozhovoru se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním.

Oba politici projednávali situaci v Sýrii, kde Spojené státy, Francie a Británie v sobotu nad ránem podnikly koordinovaný vojenský úder. Byla to reakce na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada.

Putin s Rúháním se shodli, že útok snížil šance na dosažení politické rezoluce ohledně Sýrie.

Spojenci bombardovali Sýrii z lodí a letadel. Útok trval déle než hodinu | Video: Reuters

Ruský prezident podle prohlášení Kremlu zdůraznil, že kroky Západu jsou v rozporu s Chartou OSN a pokud budou pokračovat, nevyhnutelně to povede k chaosu v mezinárodních vztazích.

Se syrským prezidentem Bašárem Asadem se v neděli sešli ruští zákonodárci, informují ruské tiskové agentury. Syrský prezident podle nich označil sobotní raketový útok západních velmocí na svou zemi za agresi, ocenil však systémy protivzdušné obrany ze sovětské éry a přijal pozvání k návštěvě sibiřského regionu Chanty-Mansijsk.

Asad podle ruských agentur skupině ruských zákonodárců řekl, že údery západními raketami na jeho zemi z noci na sobotu byly aktem agrese. Citovaní zákonodárci rovněž uvedli, že Asad měl "dobrou náladu" a ocenil sovětské systémy protivzdušné obrany, které Sýrie používá při odrážení západních útoků.

Agentury také informovaly, že tématem rozhovoru nebyla dodávka ruských systémů protivzdušné obrany, Asad ale podle nich přijal pozvání na návštěvu sibiřského Chantymansijskéoho autonomního okruhu. Není ale jasné, kdy by se návštěva mohla uskutečnit.

Johnson: Plán pro případ dalších chemických útoků nemáme

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v rozhovoru pro BBC připustil, že spojenci v tuto chvíli nemají žádný plán pro případ, že by Asadův režim opět použil chemické zbraně.

"V současné době není na stole žádný návrh na další úder, protože Asadův režim díky bohu zatím nebyl tak šílený, aby spáchal další útok chemickými zbraněmi," poznamenal šéf britské diplomacie, jehož citovala agentura Reuters.

Johnson patří k podporovatelům koordinovaného vojenského úderu, který Británie, USA a Francie v sobotu podnikly proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku. Ten se stal minulý týden a Západ jej přičítá syrské vládě.

V deníku The Daily Telegraph Johnson v sobotu mimo jiné napsal, že nad použitím chemických zbraní nelze přivírat oči. Britská premiérka Theresa Mayová ale kvůli spojenecké operaci čelí kritice opozice, která soudí, že předsedkyně vlády se měla o operaci poradit s parlamentem.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn v neděli uvedl, že výklad zákonnosti útoku, jak jej v sobotu zveřejnila vláda, je podle něj sporný. Dodal, že by podpořil jedině takové opatření, které by mělo záštitu Rady bezpečnosti OSN. Vláda v sobotním dokumentu uvedla, že pro zásah v Sýrii existovaly humanitární důvody.

 

Právě se děje

Další zprávy