Asad chválí Česko. Českým firmám slibuje zakázky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 1. 2015 17:00
Syrský prezident se v rozhovoru pro Literární noviny nechal slyšet, že by se české firmy mohly po skončení války podílet na budoucí rekonstrukci Sýrie.
Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Damašek/Praha - České firmy by se mohly po skončení války podílet na budoucí rekonstrukci Sýrie.

V rozhovoru pro Literární noviny to prohlásil syrský prezident Bašár Asad.

Praha byla podle něj objektivnější než většina evropských států, a to bez ohledu na skutečnost, že česká vláda a čeští činitelé byli vystaveni tlaku, aby se Sýrií přerušili vztahy.

Asad také v rozhovoru hájí své kroky a kritizuje Západ.

"Co se týče zemí, které se rekonstrukce budou moci zúčastnit, bude to proces výběrový a nebude otevřený všem. Nevěřím, že by syrský lid přijal účast jakékoli firmy z nepřátelské země, která byla zodpovědná, přímo či nepřímo, za prolévání syrské krve během krize," uvedl syrský prezident.

Mohu říci, že tomuto druhu spolupráce v ekonomické oblasti budou naše dveře otevřeny.

Českého postoje si prý Sýrie cení. "Mohu říci, že tomuto druhu spolupráce v ekonomické oblasti budou naše dveře otevřeny," doplnil.

Česká vláda ve středu schválila udělení azylu několika uprchlíkům ze Sýrie. Má jít o 15 rodin s dětmi, celkem zhruba 70 utečenců, kteří jsou momentálně v Jordánsku.

Pokud Syřané projeví zájem, budou prý moci v České republice zůstat natrvalo. Kvůli bojům v Sýrii uprchly do okolních zemí už více než tři miliony lidí.

Evropští politici přiznávají, že se mýlili

Politika Evropské unie a jejích členů vůči Sýrii se podle Asada v posledním roce změnila. Jde ale o změnu pomalou a nesmělou.

Přiznávají, že se mýlili. Neodvažují se toho, protože zašli příliš daleko: démonizovali Sýrii, syrský stát, jeho prezidenta, jeho armádu i všechno ostatní.

"Přiznávají, že se mýlili. Neodvažují se toho, protože zašli příliš daleko: démonizovali Sýrii, syrský stát, jeho prezidenta, jeho armádu i všechno ostatní. Co nyní po čtyřech letech mohou své veřejnosti asi říkat?" ptá se syrský prezident.

"Že se mýlili? To udělat nemohou. Proto sice konstatují, že jsou si vědomi existence terorismu v naší oblasti, ale dodávají, že za všechno může prezident. Nic jiného nepřipouštějí," dodal.

Asadův vztah k Česku zaujal světová média

Rozhovoru si všimly i zahraniční agentury a zabývaly se zejména pasáží, v níž Asad hovoří o nadcházejících syrských jednáních v Moskvě. Podle agentury AFP se mají konat od 26. do 29. ledna. Asad chce, aby se zaměřily na boj proti terorismu. Nepůjde prý ještě o mírový dialog, ale o jeho přípravu.

Hlavními body budoucích rozhovorů má být podle prezidenta jednota Sýrie, boj proti terorismu a podpora armádě. Asad ale varoval před přílišným optimismem a řekl, že nelze odhadnout, zda moskevská jednání budou úspěšná.

Exilová i domácí opozice chtějí podle AFP jednat hlavně o ustavení prozatímní vlády a ukončení války. Agentura AP upozornila, že hlavní opoziční skupiny ještě nepotvrdily účast a že naděje na úspěch dialogu je mizivá.

Povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které přerostlo v občanskou válku, začalo v březnu 2011. Od té doby si konflikt vyžádal přes 200 000 obětí.

Boje mezi povstalci a vládními jednotkami ale v poslední době poněkud ustoupily do pozadí a na intenzitě nabývají zejména střety mezi jednotlivými frakcemi rebelů. V nich jsou úspěšní hlavně radikálové z hnutí Islámský stát (IS), kteří obsadili rozsáhlá území v Sýrii i v sousedním Iráku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy