Arnault, kvůli němuž nebude Nobelova cena za literaturu, dostal dva roky vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2018 11:35
Jean-Claude Arnault byl shledán vinným ze znásilnění. V minulosti ho 18 žen nařklo ze sexuálního obtěžování.
Jean-Claude Arnault.
Jean-Claude Arnault. | Foto: Reuters

Stockholm - Ve Švédsku byl v pondělí ke dvěma letům vězení odsouzen Jean-Claude Arnault stojící v centru skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež uděluje Nobelovu cenu za literaturu.

Muž byl shledán vinným ze znásilnění. Kvůli skandálu letos nebude udělena Nobelova cena za literaturu

Francouz Arnault, který je ve švédských kulturních kruzích známou osobností a za manželku má jednu z členek Švédské akademie, čelil obvinění z dvojího znásilnění jedné ženy z roku 2011. Veškerá obvinění, jež proti němu byla vznesena, dříve popřel. Prokuratura požadovala tříletý trest vězení.

Ze sexuálního obtěžování Arnaulta v minulosti nařklo 18 žen. Některé z případů se prý odehrály v prostorách, které patří Švédské akademii. Arnault podle švédského listu Dagens Nyheter také opakovaně předem vyzradil jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu.

V souvislosti s Arnaultem a jeho manželkou Katarinou Frostensonovou se navíc objevila obvinění ze střetu zájmů. Švédská akademie, která každoročně rozděluje asi tři miliony dolarů v podobě stipendií, v minulosti finančně podporovala i stockholmské soukromé kulturní centrum Forum, jejž Arnault s Frostensonovou vedli.

V souvislosti s těmito aférami Švédskou akademii letos opustilo několik členů. V květnu akademie oznámila, že letos neudělí Nobelovu cenu za literaturu, protože je nejprve zapotřebí obnovit důvěru veřejnosti v tuto instituci. Vyhlášení a předání Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 je o rok odloženo, v roce 2019 tak budou předány ceny dvě.

 

Právě se děje

Další zprávy