Arménský parlament volí premiéra. Horkým favoritem je vůdce masových protestů

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 5. 2018 13:38
Předchozí premiér Serž Sargsjan odstoupil 23. dubna pod tlakem rozsáhlých protivládních protestů, v jejichž čele stál Nikol Pašinjan.
Protesty v Arménii.
Protesty v Arménii. | Foto: Tereza Soušková

Jerevan - Arménský parlament se dnes sešel, aby zvolil nového předsedu vlády. Opoziční vůdce Nikol Pašinjan v projevu v parlamentu vyzval své stoupence, aby masově vyšli do ulic a podpořili jeho kandidaturu na premiéra.

Předchozí premiér Serž Sargsjan odstoupil 23. dubna pod tlakem rozsáhlých protivládních protestů, v jejichž čele stál právě Pašinjan.

Pašinjan je jediným kandidátem na předsedu vlády, v parlamentu má ale většinu Sargsjanova Republikánská strana a Pašinjan musí získat i část jejích hlasů, aby zvítězil. Republikánská strana svého protikandidáta nepostavila.

Pašinjan v projevu před hlasováním obvinil Sargsjanovy přívržence v Republikánské straně, že se snaží udržet u moci za každou cenu, navzdory vůli lidu. "Obracím se na každého občana Arménie… nezůstávejte doma a vyjděte teď hned do ulic, pokud jste tak ještě neučinili. Zaplavte ulice a náměstí metropole a dalších měst v zemi," řekl.

V metropoli Jerevanu se na centrálním náměstí Republiky shromáždily tisíce lidí, kteří si vyslechli Pašinjanův projev přenášený živě na dvou obřích obrazovkách. Mávali arménskými vlajkami a skandovali: "Nikol - premiér!" Podle agentury AFP na náměstí přišlo kolem 20 000 lidí.

Pašinjan dnes varoval, že pokud vládnoucí strana nepodpoří jeho kandidaturu, čeká zemi těžká politická krize. Arménii smete "politické cunami", prohlásil.

Protesty v zemi vypukly poté, co byl premiérem zvolen Serž Sargsjan, který byl předtím deset let prezidentem. V této funkci prosadil ústavní změny, které rozšířily pravomoci parlamentu a premiéra. Podle opozice to udělal proto, aby se udržel co nejdéle u moci. V letošních březnových prezidentských volbách už totiž nesměl kandidovat.

Arménie je blízkým spojencem Ruska a v zemi jsou ruské základny. Moskva sleduje dění v Arménii s obavami, aby Arméni podobně jako občané Gruzie a Ukrajiny po masových demonstracích nezvolili vůdce, který by přerušil spolupráci s Ruskem. Pašinjan ale ve svém dnešním parlamentním proslovu ujistil, že je připraven zachovat strategické spojenectví s Moskvou.

 

Právě se děje

Další zprávy