Arménská technika v plamenech. Ázerbájdžán se chlubí HD záběry z útoku dronů

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
30. 9. 2020 15:40
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany na svém youtubovém kanále zveřejňuje každý den nové záběry z útoků dronů na arménskou bojovou techniku. Propagandistická videa mají za úkol mj. posílit důvěru u veřejnosti. Arménská strana si ale stěžuje na to, že drony zasahují i civilní cíle.
"Podívejte se, jak přesně ničíme arménská děla." Ázerbájdžán se chlubí detailními záběry. | Video: YouTube/Ázerbájdžánské ministarstvo obrany

Na kanále ázerbájdžánského profilu jsou pouze strohé popisky. "Záběry ukazují ranní zničení nepřátelské vojenské techniky. Zbraně nepřátel mířících na naše jednotky byly zneškodněny precizní palbou," píše se u dvou videí zveřejněných ve středu. Komentáře jsou vypnuty, nedá se tak s jistotou ověřit, kde a kdy přesně k vojenským operacím došlo.

Arménské ministerstvo obrany v minulých dnech obvinilo ázerbájdžánské síly z ostřelování a náletu na posádku pohraničního města Vardenis, ležícího přímo na území Arménie a daleko od Náhorního Karabachu. Po zásahu ázerbájdžánským dronem tam podle ministerstva vzplál civilní autobus.

Boje mezi znepřátelenými stranami propukly v neděli ráno. Agentura Reuters je označila za nejhorší od 90. let minulého století. Podle prohlášení z obou stran si vyžádaly již desítky mrtvých. Baku i Jerevan přistoupily k mobilizaci záloh a vzájemně se obvinily z útoků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy