Mezi Arménií a Ázerbájdžánem opět propukly boje. Klid trval jen jeden den

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2020 17:26
Na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem se ve čtvrtek po krátkém období klidu vrátily boje, oznámila ministerstva obrany obou zakavkazských republik. Konflikt propukl na konci minulého týdne a situace se po třech dnech přestřelek dočasně uklidnila ve středu. Boje propukly v neděli v severním úseku společné hranice u arménské oblasti Tavuš a dosud si vyžádaly nejméně 17 lidských životů.
Dům poničený vojenskými střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem.
Dům poničený vojenskými střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem. | Foto: Hayk Baghdasaryan/Photolure via REUTERS

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany totiž podle agentury Interfax oznámilo, že v bojích s Armény byl zabit další ázerbájdžánský voják, celkem již dvanáctý. Baku současně tvrdí, že od neděle o život přišla i dvacítka arménských vojáků, Jerevan však dosud přiznal jen čtyři zabité vojáky a dvě desítky zraněných, z nichž jeden je ve vážném stavu. Dosavadní bilanci doplňuje jeden zabitý civilista v Ázerbájdžánu.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle RIA Novosti pohrozilo Jerevanu raketovým útokem na jadernou elektrárnu v případě eskalace konfliktu. Turecko ústy ministra obrany zopakovalo podporu "ázerbájdžánským bratřím", čelícím útoku na své území, a předpovědělo rozdrcení Arménů.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve čtvrtek odvolal dlouholetého šéfa diplomacie Elmara Mammadjarova. Toho podle agentury Reuters obvinil, že s Arménií vedl "nesmyslná jednání", která stejně nezabránila vzplanutí nepřátelství. Šedesátiletý Mammadjarov, který byl ministrem zahraničí od dubna 2004, podle Alijeva neudělal dost, aby konfliktu zabránil. V čele diplomacie jej nahradil Džejchun Bajramov, který býval ministrem školství.

Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice druhé strany se obě armády obviňují navzájem. Jerevan a Baku i v nových prohlášeních tvrdí, že odpověděly na ofenzivu druhé strany.

"Ráno 16. července se arménské ozbrojené síly opět pokusily napadnout pozice ázerbájdžánské armády v úseku (společné) hranice v oblasti Tavuš," citovala ruská tisková agentura TASS prohlášení Baku. Kriticky promluvila i mluvčí ázerbájdžánského ministerstva zahraničí na Twitteru:

"Okolo 03:40 (01:40 SELČ) arménské ozbrojené síly zabránily pokusu o diverzi. Při odražení útoku nepřítel utrpěl ztráty," napsala naopak mluvčí arménského ministerstva obrany na Facebook.

Mezi oběma státy trvá už desítky let konflikt o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Nynější konflikt se nicméně odehrává na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od sporného Náhorního Karabachu.

Konflikt o tuto oblast, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu, si vyžádal na 30 tisíc obětí do roku 1994, odkdy mezi oběma státy panuje křehké a často porušované příměří. Potyčky - a ty nynější boje se jeví nejvážnější od roku 2016 - ale dosud nepřerostly ve válku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy