Z křesťanky muslimkou. Armáda našla další školačku unesenou Boko Haram, měla číslo 157

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 20. 5. 2016 18:02
Nigerijská armáda během pár dnů našla již druhou z bezmála tří set školaček, které byly před dvěma roky uneseny z Chiboku džihádisty z organizace Boko Haram. Byla objevena jen kolem 50 kilometrů od místa, kde před dvěma lety zmizela. Tamní úřady věří, že ve stejné oblasti se najde i zbylých 217 pohřešovaných dívek.
Serah Luka je teprve druhou studentkou unesenou ze střední školy v Chiboku, kterou se za dva roky podařilo zachránit.
Serah Luka je teprve druhou studentkou unesenou ze střední školy v Chiboku, kterou se za dva roky podařilo zachránit. | Foto: Reuters

Abuja - Po více než dvou letech od únosu 276 studentek ze střední školy v Chiboku se nigerijské armádě podařilo z rukou Boko Haram osvobodit druhou z nich. 

"Její jméno je Serah Luka a je číslem 157 na seznamu unesených školaček. Zřejmě jde o dceru pastora Luky," oznámil podle BBC mluvčí armády Col Usman.

Během operace se vojákům podařilo na severovýchodě země osvobodit 97 zajatců radikální islamistické skupiny Boko Haram. Mezi nimi byla právě i Serah, která je nyní v péči lékařů. Armáda uvedla, že při čtvrteční operaci v lese Sambisa na severovýchodě země vojáci také zabili 35 členů radikální islámské skupiny Boko Haram.

Serah chodila na školu v Chiboku teprve dva měsíce, když ji v dubnu roku 2014 ozbrojenci unesli. Potom beze stopy zmizela.

O jejím osudu mohli příbuzní a přátelé jen spekulovat. Před měsícem se objevila videonahrávka, na které se objevilo několik unesených školaček prosících o pomoc, a tak jim opět svitla naděje, že je Serah stále ještě naživu.

Našla se ve čtvrtek večer v lese Sambisa, jen necelých 50 kilometrů od místa, kde byla unesena. Věří se, že právě v této oblasti, kde se bojovníci z Boko Haram ukrývají, se nachází i zbylých 217 unesených studentek.

Serah navíc uvedla, že se ze zajetí podařilo utéci ještě dalším třem jejím spolužačkám, které by také mohly být mezi skupinou osvobozených rukojmí.

Rozsáhlá vojenská akce následovala po jiném náhodném objevu. V úterý se objevila Amina - první z osvobozených dívek z Chiboku. Toulala se ve stejném lese nedaleko hranic s Kamerunem spolu se čtyřměsíční dcerou a s mužem, který se prohlašoval za jejího manžela.

“Věříme, že v nadcházejících týdnech získáme zpět i ostatní dívky,” řekl guvernér nigerijského státu Borno, ve kterém leží město Chibok, reportérům během tiskové konference.

Už teď je ale jisté, že všechny dívky v zajetí nepřežily. Amina vypověděla, že ví nejméně o šesti kamarádkách, které zemřely. Některé při porodu, jiné během střetů islamistů s armádou, píše list The New York Times.

Těžký návrat domů

Amina uprchla ze zajateckého tábora během útoku a před nigerijskou armádou se nejprve ukrývala. Když ji našli, hned vojákům hlásila, že je jednou ze studentek školy v Chiboku. Svoje tvrzení však musela později ještě dokazovat před ředitelem školy. Poté, co v davu dokázala ukázat na jeho zástupce, teprve veřejnost začala oslavovat.

Návrat domů však příliš povzbuzující nebyl. Během těch dvou let, co byla Amina v zajetí, jí zemřel otec i deset dalších sourozenců. Z celé rodiny zbyla jen nemocná matka a starší bratr.

Jejich setkání bylo plné rozporuplných emocí. "Matka byla velmi ustaraná," sdělil reportérům ze CNN její soused. "Byla šťastná, ale zároveň hořce plakala, když viděla svou dceru, která bývala křesťankou, nyní v džihábu s dítětem a manželem z Boko Haram," vypověděl.

Velký krok pro nigerijskou vládu

Osvobození obou dívek však znamená veliké vítězství pro nigerijskou vládu, která byla dlouho osočována z nečinnosti. Prezident Muhammadu Buhari dívkám proto přislíbil tu nejlepší péči.

"Amině musí být umožněno vrátit se do školy," prohlásil ihned po osvobození první z děvčat. "Žádná dívka v Nigérii by neměla být podrobena brutalitě nuceného manželství. Každá dívka má právo na vzdělání a vlastní životní rozhodnutí," cituje prezidenta list The Guardian.

Podle některých expertů nalezení prvních školaček není ani tak zásluhou armády, ale znakem dobré vůle islamistů, kteří je propustili ve snaze vyjednávat s úřady. Armáda podle agentury AFP zaznamenala v poslední době v bojích proti Boko Haram značné úspěchy.

Organizace Boko Haram chce v zemi vytvořit fundamentalistický islámský stát. Útoky jejích ozbrojenců si od roku 2009 vyžádaly už nejméně 14 000 lidských životů. Sunnitští fundamentalisté terorizují nejen severovýchod Nigérie, ale i příhraniční oblasti sousedních států - Kamerunu, Nigeru a Čadu. Ze všech těchto oblastí chtějí vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría.

Nigerijská armáda uvedla, že ve čtvrtek večer ve vesnici u města Bosso na jihovýchodě sousedního Nigeru radikálové Boko Haram zabili nejméně šest civilistů a dalších sedm zranili. "Prozatímní bilance útoku je šest mrtvých, z nichž dva byli zastřeleni a čtyři upáleni zaživa. Zranění museli být hospitalizováni," uvedla armáda v prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy