Použili prasečí krev a odvezli mě do márnice, kde jsem "ožil". Babčenko popsal ukrajinskou akci

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 31. 5. 2018 17:29
Ve středu došlo k nevídanému obratu ve vyšetřování smrti ruského novináře Arkadije Babčenka. A to když se Babčenko objevil živý na tiskové konferenci necelý den poté, co ukrajinská policie oznámila, že byl v Kyjevě zastřelen. Ve skutečnosti šlo ale o předem připravenou, zinscenovanou akci. Přečtěte si její rekonstrukci.
Šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka, šéfredaktor HN Martin Jašminský a redaktor Aktuálně.cz Martin Novák komentují kauzu novináře Babčenka. | Video: Josef Pazderka, Martin Jašminský, Martin Novák

1) Proč ukrajinská bezpečnostní služba SBU zinscenovala vraždu novináře?

Podle zatím dostupných informací SBU dostala od svého informátora zprávu, že někdo chystá vraždu ruského reportéra Arkadije Babčenka a snaží se najít nájemného vraha. Podařilo se jí dostat se do kontaktu s mužem, který měl útok provést. Použila mimo jiné telefonní odposlechy.

Smyslem zinscenované vraždy bylo přesvědčit objednavatele, že úkol byl splněn. Vrah měl dostat za vykonání činu 30 tisíc dolarů (bezmála 670 tisíc korun). Polovinu částky dostal předem.

Podle ukrajinské generální prokuratury bylo také cílem dostat se k seznamu, na němž figurují jména třiceti lidí, kteří se měli podílet na likvidaci nejen Babčenka, ale i dalších opozičně smýšlejících ruských novinářů a blogerů. 

Podle generálního prokurátora Jurije Lucenka se podařilo nashromáždit dostatek faktů o tom, že si vraždu objednalo Rusko, a to přes ukrajinského prostředníka.

2) Co víme o organizátorovi vraždy a člověku, který ji měl vykonat?

Víme jen to, co prozradila ukrajinská SBU. Jak organizátor, tak nájemný vrah jsou občany Ukrajiny. Muž s úkolem zavraždit Babčenka bojoval ve válce v Donbasu na straně ukrajinské armády. Byl součástí jednotek, které se účastnily tzv. protiteroristické operace (ATO), jak Kyjev donedávna válku na východě země nazýval.

Podle SBU vraždu organizoval člověk označovaný v médiích pouze písmenem "H". Měl u sebe letenku nebo lístek na vlak (ze zveřejněných informací to není zřejmé) do Ruska přes třetí zemi. Ukrajinci tvrdí, že ho najala ruská tajná služba, což ovšem Moskva popírá.

Osoba jménem "H" měla mít k dispozici složku s detailními údaji o životě Babčenka, které se týkaly i jeho rodičů, manželky a dětí. Dokument obsahoval také telefonní čísla nebo podrobnosti o bankovním účtě.

3) Spolupracoval muž, který dostal nabídku zavraždit Babčenka, s ukrajinskými úřady?

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko řekl, že objednaný vykonavatel novinářovy vraždy s ukrajinskými úřady od počátku spolupracoval. V případu tak bude vystupovat jako svědek. "Ve chvíli, kdy se ukrajinská služba SBU dozvěděla o plánovaném činu, jsme byli schopni navázat spolupráci s osobou, jíž byl výkon vraždy nabídnut. Vykonavatel tak byl součástí operace, jejímž cílem bylo usvědčit organizátora a dozvědět se více informací o objednavateli," řekl Lucenko.

Nicméně z toho nevyplývá, že by se dotyčný muž zúčastnil přímo zinscenování vraždy.

4) Věděla manželka Arkadije Babčenka, že smrt jejího muže je jen sehraná?

Tuto informaci uvedl po prvotních spekulacích na pravou míru šéf tajné služby SBU Vasyl Hrycak. Ve čtvrtek sdělil, že rodina novináře o chystané operaci věděla. Hrycak sice mluvil obecně o "rodině", dá se ale předpokládat, že měl na mysli i Babčenkovu manželku. "Jeho rodina věděla o krocích, které jsme podnikali. Věděla o všem," řekl Hrycak. 

Babčenko se ve středu na tiskové konferenci manželce omluvil za "peklo, které v posledních dvou dnech musela prožít".

5) Kdy se dozvěděl Babčenko, že ho někdo chce připravit o život?

Na tiskové konferenci řekl, že zhruba před měsícem. Sama SBU sledovala podezřelé osoby ještě o měsíc déle.

6) Jak to, že se objevil snímek s mrtvým Babčenkem?

Na internetu se po oznámení Babčenkovy smrti objevil snímek s jeho tělem v tratolišti krve. Ve skutečnosti byla ale krev prasečí a Babčenko byl namaskovaný, aby vypadal "mrtvě".

Novinář ve čtvrtek popsal, že ho SBU v den "smrti" navlékla do trička s připravenými dírami - jako by ho někdo rozstřílel. Pak ho sanitka odvezla do márnice, kde "vstal z mrtvých" a pozoroval dění v televizi.

7) Jaká je reakce Ruska?

K fingovanému zabití 41letého novináře se už vyjádřilo i Rusko, které podle SBU plánovalo skutečnou vraždu. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvítal, že je Babčenko naživu, celou operaci ale označil za "podivný příběh". Vybídl také šéfa SBU, aby doložil svá tvrzení o účasti Moskvy na vražedném spiknutí. Pokud tak neučiní, bude podle Peskova vypadat stejně jako jeho britští kolegové, kteří viní z otrávení bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije taktéž Rusko.

Video: Zatčení muže podezřelého z pokusu o vraždu ruského novináře Babčenka

Ukrajinské bezpečnostní služby zveřejnily záběry ze zatčení muže podezřelého z pokusu o vraždu ruského novináře Babčenka. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy