Argentinu ochromila generální stávka, doprava stojí

ČTK ČTK
20. 11. 2012 22:27
Lidem se nelíbí ekonomická politika vlády, která nereaguje na inflaci a pomalý růst
Proti prezidentce Argentinci demonstrovali i před dvěma týdny.
Proti prezidentce Argentinci demonstrovali i před dvěma týdny. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová v úterý čelí první generální stávce v zemi za pět let ve funkci.

Stávka ochromila veřejnou dopravu v zemi, od rána se k ní připojila značná část řidičů autobusů a vlaků, omezena je podle argentinských médií také letecká a lodní doprava.

Stávku vyhlásily hlavní odborové organizace v zemi na protest proti ekonomické politice vlády, která podle kritiků nijak nereaguje na zpomalení ekonomického růstu a vysokou inflaci.

K protestu se přidali také zaměstnanci bank či farmáři. Část z protestujících ráno zorganizovala blokády hlavních silničních tahů, takže například metropole Buenos Aires byla v ranních hodinách místního času téměř odříznuta od zbytku země. V metropoli nevyjelo metro ani příměstské vlaky.

Stovky demonstrantů zapalovaly pneumatiky a útočily na obchody a podniky, které se ke 24hodinové stávce odmítly přidat.

Prohlédněte si demonstraci proti Fernándezové:

"Ticho v ulicích, nepřítomnost lidí v obchodech, v kancelářích, to je hlas, který vláda musí slyšet," řekl novinářům odborářský vůdce protestů Hugo Moyano. Mezi jeho cíle patří snížení daní pro dělníky, jejichž finanční situace se kvůli rostoucí inflaci v posledních měsících zhoršuje.

Popularita prezidentky od jejího letošního znovuzvolení prudce klesá, což dali Argentinci najevo už téměř milionovou demonstrací v ulicích metropole 8. listopadu.

Podle argentinských analytiků ztrácí prezidentka podporu mezi levicovými voliči, kteří tvořili významnou část její voličské základny. Odbory, které ji kdysi podporovaly, jsou nyní rozdělené a větší část z nich se připojila ke stávce, stejně jako farmáři.

"Tato stávka byla bohužel nutná. Není cesty k dialogu... Toto je nejvíce protifarmářská vláda, jakou kdy Argentina měla," citovala agentura Reuters předáka Argentinské agrární federace Eduarda Buzziho.

Zemědělce vloni rozlítila 35procentní exportní daň na sóju, která tvoří klíčovou součást argentinského vývozu. Také veškerá zemědělská produkce směřující do zahraničí dnes zůstala v přístavech či skladech

Úterní generální stávka je prvním podobným protestem od roku 2003.

 

Právě se děje

Další zprávy