Vědci objevili nový druh dinosaura. Obří zvíře žilo na nečekaném místě

Jana Václavíková
5. 11. 2018 15:22
Paleontologové objevili v západní části Argentiny fosilie dosud neznámého druhu býložravého dinosaura. Nezvyklé je i místo, kde byly ostatky nalezeny.
Ilustrace, jak vypadal Lavocatův ještěr, nově nalezený druh dinosaura.
Ilustrace, jak vypadal Lavocatův ještěr, nově nalezený druh dinosaura. | Foto: Jcarballido/Wikimedia Commons

Jedná se o ostatky dinosaurů, kteří zemřeli přibližně před 110 miliony lety, v argentinské provincii Neuquén. Paleontologové novému druhu dali název Lavocatův ještěr, informoval britský deník The Guardian.

Nalezené ostatky patřily jednomu dospělému dinosaurovi o velikosti 12 metrů a dvěma mláďatům dosahujícím až sedmi metrů. Paleontologové odhadují, že se tento druh pohyboval ve skupinách, s největší pravděpodobností tito tři dinosauři společně i zemřeli.

Jejich ostatky jsou navíc velmi zachovalé, takže odborníci nyní mají dobrou představu, jak dinosauři vypadali. "Našli jsme většinu lebeční kosti: čumák, čelisti, mnoho zubů, ale také kosti očnice, takže jsme byli schopni vytvořit téměř kompletní rekonstrukci," popsal Jose Luis Carballido, který se na výzkumu podílel.

Kromě toho vědci na místě objevili i kosti krku, ocasu a zad.

Okolí města Neuquén, kde argentinsko-španělský tým fosilie našel, bylo před miliony let pouští s podmínkami nepříznivými pro život. Zdejší nález proto vědce překvapil.

Takhle vypadal nový druh dinosaura, kterého vědci nalezli v Argentině.
Takhle vypadal nový druh dinosaura, kterého vědci nalezli v Argentině. | Foto: PaleoEquii / Wikimedia Commons

"Dokážeme si představit, že se dinosauři dokázali přizpůsobit pohybu v suchém terénu s málem vegetace, nízkou vlhkostí a nedostatkem vody. Přesto na místě, kde jsme je našli, byste fosilie nehledali," doplnil Carballido.

Objevený druh prastarého živočicha patří mezi největší dinosaury, kteří kdy kráčeli po zemi. Sauropodi, jak se skupina velkých dinosaurů nazývá a do níž patří i Lavocatův ještěr, byli býložravci, kteří se vyznačovali dlouhými krky, malou velikostí lebky a dlouhým ocasem. Patřili mezi ně například brontosauři nebo supersauři dosahující až 34 metrů a 120 tun váhy.

Nález přichází jen pár měsíců po objevení jiného druhu dinosaura s názvem Ingentia prima patřící k prvním sauropodům. Z něj se následně mohl vyvinout i nově objevený dinosaurus. Ingentia prima byl také objeven v Argentině.

Video: Fosilie dinosaura byly objeveny i na čínském staveništi

Na čínském staveništi našli dinosauří vejce. Podle vědců jsou stará 70 milionů let. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy