Argentinští diktátoři z vězení už živi nikdy nevyjdou

Zahraničí Zahraničí
6. 7. 2012 22:35
Generál Videla byl odsouzen pro únosy novorozených dětí a vraždy jejich matek
Jorge Videla na fotografii s chilským diktátorem Pinochetem
Jorge Videla na fotografii s chilským diktátorem Pinochetem | Foto: Wikipedia

Buenos Aires - Je jim přes osmdesát a z vězení by už nikdy neměli vyjít, teď jim ale soud pro jistotu udělil další dlouholeté tresty. Generálové Jorge Videla a Reynaldo Bignone, kteří v Argentině vládli v letech 1976-1981 a 1982-1983, jsou zodpovědni za zločiny proti lidskosti. Buenosaireské soudkyně neváhala ani na vteřinu a sáhla po nejvyšším možné sazbě.

Videla a Bignone stáli v čele vojenské junty, která systematicky pronásledovala, mučila a vraždila své oponenty, přesně po vzoru diktatury generála Augusta Pinocheta v sousedním Chile.

Oba režimy se od sebe lišily snad jen tím, že zatímco Pinochet nechal povraždit tři tisíce lidí, argentinští generálové jich mají na svědomí desetkrát tolik.

Argentinská junta si počínala brutálněji i v tom, že politické vězně nechávala svrhávat z palub vojenských letounů z veliké výšky do moře a že v mnohem větší míře než Pinochetova tajná služba odebírala těhotným příslušnicím opozice po porodu jejich děti a dávala je "na převýchovu" do rodin armádních důstojníků.

Matky, které rodily v poutech a se zavázanýma očima a své děti tak nikdy nespatřily, byly krátce po porodu zpravidla zavražděny.

Šestaosmdesátiletý Videla proto ke svému dosavadnímu doživotnímu trestu dostal dalších padesát let, o dva roky mladší Bignone patnáct let.

Děti jako "živé štíty"?

Předsedkyně buenosaireského soudu María Roquetová potvrdila agentuře Reuters, že další spoluobžalovaní obdrželi tresty ve výši až čtyřiceti let vězení.

Během procesu byly otevřeny případy pětatřiceti žen, kterým junta po porodu odebrala děti, celkový počet novorozenců daných takto k "adopci" překračuje ale pět stovek.

Rozsudky okamžitě přivítala organizace Babičky z náměstí Plaza de Mayo, která po léta bojuje za to, aby byli členové junty souzeni.

"Potvrzuje se, že existoval plán děti matkám systematicky krást," zdůraznila předsedkyně sdružení Estela de Carlotto. Organizaci se až doposud podařilo přijít na stopu 105 dětí, které zmizely v rodinách důstojníků věrných diktatuře.

Soudy s příslušníky junty umožnil předchozí prezident Néstor Kirchner, který v roce 2003 anuloval zákony udělující argentinským generálům amnestii. V této politice pokračuje i jeho žena Christina Fernándezová Kirchnerová.

Videla vzbudil minulý týden velké pohoršení, když prohlásil, že těhotné zástupkyně opozice byly součástí "teroristické mašinerie" a děti, které nosily pod srdcem, "používaly jako živé štíty".

 

Právě se děje

před 44 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy