Argentinský soud zúčtoval s "blonďatým andělem smrti"

Zahraničí Zahraničí
27. 10. 2011 13:31
Za zločiny proti lidskosti spáchané během vojenské diktatury padly doživotní tresty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sport

Buenos Aires - Argentinský soud poslal dvanáct bývalých vojenských a policejních představitelů diktatury za zločiny proti lidskosti na doživotí do vězení.

Mezi odsouzenými je i někdejší kapitán argentinského námořnictva Alfred Astiz, přezdívaný "blonďatý anděl smrti". Stal se symbolem vojenské diktatury, jež ovládala zemi v letech 1976 až 1983.

Mučení disidentů

Soud uložil tresty doživotního vězení za únosy, mučení a zabíjení levicových disidentů. To se odehrávalo v jednom z hlavních dějišť nelidského zacházení - na strojnické námořní škole ESMA v Buenos Aires. Zde diktatura zřídila největší tajné vězení, kde matky podle přeživších svědků rodily s pouty na nohou a se zakrytými tvářemi. Své děti často ani neviděly.

Také 59letý Astiz stráví za mřížemi zbytek svého života. Zodpovídal za únos a vraždu dvou francouzských jeptišek, novináře a tří zakladatelů organizace hájící lidská práva. Do této organizace pronikl jako agent režimu.

Čtyřem obžalovaným uložil soud tresty v rozmezí 18 až 25 let vězení a zbývající dva osvobodil.

Verdikty přivítali aktivisté bojující za lidská práva a rodiny obětí potleskem. Rozhodnutí soudu označili za historický den. Vynášení rozsudků sledovali na velkoplošných televizních obrazovkách. "Čeká je stejný osud jako nacisty, kamkoli půjdou, tam je najdeme," skandovali rodinní členové.

V ESMA bylo celkem vězněno a mučeno na 5000 lidí, z nichž přežila sotva stovka. Podle organizací na ochranu lidských práv bylo za argentinské diktatury celkem usmrceno na 30.000 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy