Argentina chce Perónovou zpět. Před soud

rst, CNN
13. 1. 2007 13:45
Madrid - Bývalá argentinská prezidentka Isabel Perónová byla v pátek zadržena ve španělském exilu. Argentinci požadují její vydání zpět do země.
Isabel Perónová po třech hodinách odchází ze soudní budovy ve španělském Madridu.
Isabel Perónová po třech hodinách odchází ze soudní budovy ve španělském Madridu. | Foto: Reuters

Zatčení Izabel Perónové, třetí manželky prezidenta Peróna, bylo součástí policejního vyšetřování porušování lidských práv během její vlády v této jihoamerické zemi.

Perónová se objevila před španělským soudem v Madridu. Ten ji po třech hodinách propustil. Rozhodnutí o jejím vydání do Argentiny odložil.

Soud uvedl, že Argentina má 40 dní na to, aby poslala žádost o vydání a přikázal Perónové, aby se každých 15 dní hlásila na policejní stanici.

Španělská policie reagovala na mezinárodní zatykač vydaný argentinským soudcem, který uvedl, že Perónová během své 20ti měsíční vlády, kdy ultrapravice destabilizovala zemi, porušovala lidská práva.

Když Perónová odcházela ze soudní budovy, čekal na ni dav odpůrců, kteří na ni křičeli. S přítomnými novináři vůbec nemluvila.

Isabel Perónová pronáší projev na nedatovaném archivním snímku
Isabel Perónová pronáší projev na nedatovaném archivním snímku | Foto: Reuters

Třetí žena slavného prezidenta

Pětasedmdesátiletá María Estela Martínez de Perónová - známá jako Izabel - se po smrti známé Evity Perónové stala třetí manželkou prezidenta Juana Domingo Perona.

Ten zemřel v roce 1974 a po jeho smrti v zemi vypukla tzv. "špinavá válka" mezi teroristy a armádou.

Po necelých dvou letech u moci byla Isabel Perónova sesazena vojenským převratem a od roku 1981 žije ve španělském exilu.

Její zatčení je výsledkem větší snahy argentinských vyšetřovatelů potrestat zločiny vražedných komand, která podle mnohých odborníků začala působit už za vlády Perónové.

Dekret o rozdrcení podvratných živlů

Vyšetřovatelé bývalou prezidentku chtějí vyslechnout kvůli třem dekretům, které vydala během svého krátkého prezidentského období. Vyzvala v nich armádu k "rozdrcení podvratných živlů" v zemi.

Podle vyšetřovatelů má na svědomí také zmizení levicového předáka Hectora Alda Fagettu Gallega. Ten zmizel měsíc před převratem v únoru 1976.

Juan Perón
Juan Perón | Foto: Aktuálně.cz

Už v roce 1997 ji španělské úřady vyslýchaly jako svědkyni, tehdy ale tvrdila, že si na podrobnosti již nepamatuje a že si není vědoma žádného zneužití moci.

Argentina se až dosud snažila především vypořádat s dědictvím z dob vojenské diktatury v letech 1976 až 1983. Zvěrstvům spáchaným ještě před převratem se vyšetřující soudci zatím spíše vyhýbali.

Nyní se federální soudce Raúl Acosta, který na Perónovou vydal zatykač, snaží ukázat, že ani bývalá prezidentka není nedotknutelná.

 

Právě se děje

Další zprávy