Argentina asi zachytila signál ze ztracené ponorky, zpřesnit její polohu se ale nepodařilo

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2017 0:27
Argentinská armáda patrně zachytila volání ze zmizelé ponorky, na které je 44 lidí. S tou ztratila kontakt ve středu. Armáda v sobotu pátrání po ponorce zintenzivnila a do operace se zapojily mimo jiné i Spojené státy, Chile, Peru nebo Brazílie.
Argentinská armáda 15. listopadu ztratila kontakt se svou ponorkou ARA San Juan, na jejíž palubě bylo 44 lidí. Podívejte se na archivní záběry. | Video: Reuters

Buenos Aires - Argentinská armáda zachytila sedm neúspěšných satelitních volání, která zřejmě pocházela z její zmizelé ponorky. Ani na jejich základě se však nepodařilo zpřesnit polohu plavidla. S odkazem na oznámení argentinského ministerstva obrany o tom informovala agentura Reuters. Námořnictvo kontakt se svou ponorkou ztratilo ve středu, na její palubě se nachází 44 lidí.

"Analyzovali jsme tyto signály, které, jak víme, byly přerušované a slabé," řekl velitel námořnictva Gabriel Galeazzi. "Nedokázaly pomoci určit bod na mapě, který by pomohl v hledání," dodal.

Podle ministerstva obdrželo několik námořních základen krátká satelitní volání, navázat kontakt však nebylo možné. Ministerstvo uvedlo, že se snažilo lokalizovat zařízení, z nějž volání přišlo.

Armáda v sobotu pátrání po ponorce zintenzivnila a do operace se zapojily mimo jiné i Spojené státy, Chile, Peru nebo Brazílie. Washington vyslal na pomoc výzkumné letadlo Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a letadlo námořnictva.

Poslední známá poloha lodi byla 430 kilometrů od pobřeží. Plavidlo mířilo z jihoargentinského přístavu Ushuaia do základny Mar del Plata.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy