Archiv MI-5: Hitlerjugend líčila na britské skauty

Radim Klekner Radim Klekner
8. 3. 2010 17:06
Zakladatel světového skautingu Baden-Powell spatřoval ve fašismu spojence proti komunismu
Zakladatele skautingu Badena-Powela zvali představitelé hitlerjugend do Berlína. Z návštěvy ale sešlo
Zakladatele skautingu Badena-Powela zvali představitelé hitlerjugend do Berlína. Z návštěvy ale sešlo | Foto: Radim Klekner

Praha - Když českoslovenští normalizační komunisté likvidovali po porážce Pražského jara nakrátko obrozené skautské hnutí Junák, útočili především na "buržoazní" charakter organizace, která učila mladé lidi tábornickým dovednostem a lásce k přírodě.

Nezapomněli přitom poukázat na fakt, že zakladatel světového skautingu, lord Baden-Powell, přesvědčený antikomunista, si na konci života s nadšením přečetl Mein Kampf. A že udržoval kontakty s německým velvyslancem v Londýně Joachimem von Ribbentropem.

Britská kontrarozvědka MI-5 nyní odtajnila řadu materiálů svědčících o tom, že nacisté vysílali před válkou do Británie příslušníky hitlerjugend, aby zde v rámci cyklistických výletů prováděli špionáž a šířili myšlenky zakladatele Třetí říše. Působit měli i na britské skauty.

"Zapamatuj si jména míst, řek, jezer a hor. Možná to jednou budeš moci využít ve prospěch vlasti... Procházej brody, abys byl schopen je najít i za tmy." Podobná slova si příslušníci hitlerjugend mohli přečíst v publikacích Svazu německých cyklistů (DRV). Znalosti topografie měli později využít při plánované nacistické invazi na britské ostrovy.

Hitler se přes německé velvyslanectví v Londýně snažil působit na mladé Brity
Hitler se přes německé velvyslanectví v Londýně snažil působit na mladé Brity | Foto: Bleskově

Navzdory svým antipatiím ke komunismu a obdivu vůči Mussolinimu figuroval ale lord Baden-Powell, někdejší generál koloniální armády, na tajném seznamu osob, jež měly být po úspěšné invazi zatčeny. Skauting byl nacisty považován za nebezpečné hnutí poskytující výcvik příštím špehům působícím v rámci spojeneckých armád.

Spyclist

Přítomnost hitlerjugend vyvolala před válkou na oficiáních místech v Británii silné zneklidnění. Ministerstvo vnitra nabádalo tajné služby, ať mladíkům na kolech oděným v šortkách a khaki košilích věnují mimořádnou pozornost. Zejména jejich zastávkám v pobočkách Rotary klubu, venkovských farnostech a místních dělnických spolcích. 

MI-5 používala pro příslušníky hitlerjugend na kolech označení "spyclist". Spy je britský výraz pro špiona.

"Obdrželi jsme informaci, že skupina mladých Němců má v úmyslu jet na kolech do Londýna. Pokud projedou přes vaše území, zajímaly by nás všechny podrobnosti o průběhu trasy, kterou budou sledovat," stojí v direktivě, kterou agentům MI-5 krátce před válkou zaslal šéf kontrarozvědky sir Vernon Kell.

Ministerstvo vnitra mělo podle nyní odtajněných akt zprávy o tom, že se hitlerjugend snaží vetřít do přízně britským skautům. Skautský oddíl z Tamworthu v hrabství Staffordshire byl dokonce pozván, aby se zúčastnil letního tábora hitlerjugend u Hamburku.

Foto: Aktuálně.cz

Banket na německé ambasádě

Aktivity hitlerjugend v Británi vzrostly poté, co se v listopadu 1937 v Londýně objevil zástupce říšského vůdce organizace Hartmann Lauterbacher.

Ten se zúčastnil slavnostní večeře pořádané německým velvyslanectvím, na níž byl pozván i lord Baden-Powell. V dopise skautským činovníkům lord prozradil, že Lauterbacher má velký zájem o spolupráci mezi hitlerjugend a britskými skauty. Ribbentrop jej rovněž pozval do Berlína, aby se setkal s Hitlerem.

"Měl jsem s velvyslancem dlouhý rozhovor, tvrdil, že trvalý mír mezi našimi národy závisí na tom, zda bude mládež v obou zemích vychovávána v duchu vzájemného přátelství," napsal tehdy Baden-Powell.

Jako u římské legie

Lauterbacher v roce 1937 čile cestoval po Británii. Navštívil mimo jiné elitní kolejní školu v Etonu a vojenskou přípravku v Aldershotu.

Britské skauty se mu pro spolupráci s hitlerjugend nicméně získat nepodařilo. Třináctiletí Britové sice tehdy navštívili letní tábor u Cuxhavenu a šestnáctiletí Němci se o pár týdnů později objevili v Tamworthu, tím ale vše skončilo.

"Jedné noci nás (v Cuxhavenu) vzali na večerní slavnost s pochodněmi... Připomínalo to římskou legii. Bylo to velmi působivé - a zároveň děsivé," citoval deník Daily Telegraph Lese Fardona, jednoho z účastníků tábora.

Fardon přiznal, že je příslušníci hitlerjugend nutili zdravit vztyčenou pravicí a při návštěvě Británie  na sobě měli opasky se swastikou.

Nádherná kniha

Se svastikou jako staroindickým symbolem štěstí neměl Baden-Powell žádné problémy. Nevadilo mu ani, že ji používají nacisté.

V roce 1939, když si přečetl Hitlerův Mein Kampf, si poznamenal do deníku: "Nádherná kniha se zajímavým myšlenkami týkajícími se výchovy, zdraví, propagandy a organizačních záležitostí."

Odmítal, že by hitlerjugend mohla mít na britské skauty zhoubný vliv a naopak se domníval, že by mladí Britové mohli fanatické mladé nacisty "pacifikovat". Nic ze svých plánů už ale neuskutečnil.

Krátce po setkání s Ribbentropem odcestoval do Afriky a v roce 1941 zemřel ve věku čtyřiaosmdesáti let v Keni. S Hitlerem se nikdy nesetkal. 

Německá invaze do Británie připravovaná pod kódovým označením Operation Seelöwe se neuskutečnila a mladí Němci tak své znalosti získané při cyklistických výletech nikdy nemohli uplatnit.

Řada bývalých skautů za války bojovala proti nacismu bez ohledu na to, co si lord Baden-Powell o Mein Kampfu myslel. Na konci války se pravidelně střetávala s patnáctiletými příslušníky hilterjugend, kteří zuřivě bránili německá města před postupujícími spojeneckými jednotkami.  

 

Právě se děje

Další zprávy