Archeologové pátrají po ztracené flotile dobyvatele Cortése. V moři našli první stopu

Patrik Salát
20. 12. 2018 7:30
Příští rok uplyne 500 let od počátku konce Aztécké říše. V roce 1519 k břehům dnešního Mexika připlul její dobyvatel Hernán Cortés. Podle legendy se Cortés po vylodění rozhodl zapálit celou svou flotilu, aby zabránil komukoliv v úvahách o předčasném návratu ze smrtelně nebezpečné mise. Mezinárodní tým archeologů ale věří, že Cortés své lodě nezapálil, a nyní po ztracené flotile pátrá.
Aztécké lebky (ilustrační foto).
Aztécké lebky (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Hledání Cortésových lodí započalo letos v červenci, kdy se tým podvodních archeologů rozhodl prozkoumat vody kolem mexického města Veracruz. Právě sem totiž v roce 1519 doplulo jedenáct lodí Cortésovy dobyvatelské výpravy, která měla za cíl zabrat novou zemi pro španělského krále Karla V.

Podle dostupných pramenů byl Cortés přijat místními domorodci velmi přátelsky, jelikož ho považovali za boha slunce. Do hlavního města Tenochtitlánu mu ale vládce Aztéků Montezuma II. nepovolil vstoupit.

Cortés proto na pobřeží založil osadu Vila Rica a připravoval se na dobytí Aztécké říše. Aby si zajistil skálopevnou loajalitu svých mužů, před začátkem tažení údajně nechal spálit všechny své lodě. Kromě jediné, kterou vyslal se zprávou španělskému králi.

"My ale podle dokumentů, dopisů a také kroniky Bernala Díaze del Castilla víme, že své lodě nezapálil. Tento příběh je vykonstruovaný podle antických legend," tvrdí mexický archeolog Roberto Junco Sánchez z Národního institutu pro archeologii a historii (INAH), který tým výzkumníků vede.

Podle magazínu National Geographic mezinárodní tým archeologů pracuje se zcela jinou hypotézou. Cortés prý spíše nařídil zbavit lodě všech užitečných věcí, pak je naplnil kameny a nechal je potopit.

Archeology by tak ke ztracené flotile mohly přivést magnetické stopy vulkanických hornin, které zůstaly ležet v trupu potopených lodí. Kvůli tomu během výzkumu používají magnetometry, kterými prohledávají mořské dno. Snaží se najít jakékoliv anomálie.

První unikátní nález

Za prvních šest týdnů se archeologům podařilo prozkoumat podstatnou část území kolem Veracruz a najít nebývale zachovalou kotvu, která datuje svůj původ až do 16. století. Kromě toho byla zřejmě vyrobena z červeného dubu, který roste v Baskicku na severozápadě Španělska.

Pokud to potvrdí i další testy, bude to znamenat významnou stopu při hledání Cortésových lodí.

Objevení ztracené flotily by bylo unikátním archeologickým nálezem. Výzkumný tým sice nepředpokládá, že v lodích najde vydrancované aztécké zlato, mohli bychom ale lépe pochopit poměrně neprobádanou část historie.

Podle vědkyně Melanie Damourové existuje jen velmi málo lodí z 16. století, které archeologové mohli prozkoumat. Proto by nalezení i jediné lodi z Cortésovy flotily mohlo pomoci lépe porozumět například jejich konstrukci. Anebo každodennímu životu námořníků na palubě.

Dobývání Mexika

Hernán Cortés se po potopení svých lodí vydal k aztéckému městu Tenochtitlán, které bez boje obsadil, a zajal vládce Montezumu II. Po něm chtěl, aby uznal nadvládu Španělska.

V roce 1520 na něj ale neočekávaně poslal armádu tehdejší guvernér Kuby, který s jeho výpravou nesouhlasil. Mezitím došlo v Tenochtitlánu k povstání a Aztékům se podařilo vyhnat Cortésovy muže z města. O rok později se však Cortés zase vrátil a definitivně si Tenochtitlán podrobil díky pomoci indiánských kmenů nespokojených s nadvládou Aztéků.

V roce 1522 španělský král Karel V. jmenoval Cortése místodržícím, nejvyšším soudcem a vrchním velitelem Nového Mexika.  

"Dobývání bylo velmi traumatizující kapitolou naší historie, která se stále objevuje v představách mnoha Mexičanů," potvrzuje archeolog Sánchez.

Pod španělskou nadvládou ale indiány, kteří Cortésovi pomáhali dobýt Aztéckou říši, nečekala moc růžová budoucnost. Kromě zotročení a christianizace se museli potýkat také s nemocemi, které Španělé do Nového světa zanesli. Opakující se epidemie zabily statisíce indiánů a v Mexiku nakonec po dlouhá staletí žilo méně lidí než před příchodem Španělů.

VIDEO: Nejstarší vrak lodi na světě nalezli archeologové v Černém moři

Nejstarší vrak lodi na světě nalezli archeologové v Černém moři | Video: Rodrigo Pacheco-Ruiz

 

Právě se děje

Další zprávy