Archeologové našli údajný hrob Napoleonova generála. Skrýval se pod tanečním parketem

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2019 12:22
Pod tanečním parketem v zábavním parku v centru Smolenska našli ruští a francouzští archeologové hrob generála Napoleonovy armády, který tu před dvěma stoletími utrpěl při císařově tažení na Moskvu v srpnu 1812 smrtelné zranění. Po generálově hrobě se pátralo mnoho let, než se našel v parku, vybudovaném v sovětské éře na místě bývalé pevnosti, napsal zpravodajský server Newsru.com.
Hrob se ukrýval pod tanečním parketem.
Hrob se ukrýval pod tanečním parketem. | Foto: Reuters

Divizní generál César Gudin de la Sablonnière byl sice svého času pochován bez uniformy, bez medailí a bez srdce, které na císařův rozkaz bylo pohřbeno v Paříži, kde do Vítězného oblouku bylo také vyryto generálovo jméno. A pohřben byl také bez levé nohy, kterou mu utrhla koule vypálená z ruského děla. Ta současně rozdrtila generálovu pravou nohu.

Právě podle těchto zranění se ostatky podařilo předběžně identifikovat. Jejich pravost mají ještě potvrdit testy DNA, kvůli kterým Gudinův potomek již přicestoval do Moskvy.

"Gudin zemřel Napoleonovi v náručí, Bonaparte byl poslední, kdo jej viděl živého, a tak po Napoleonovi jsme první, kdo vidíme ostatky tohoto vynikajícího generála," prohlásil archeolog Pierre Malinowski, patřící k organizátorům expedice.

Gudin, který býval Napoleonovým spolužákem ve vojenské škole, dokázal vyhrát či přežít všechny boje a potyčky až do osudového střetu s vojáky generála Pavla Tučkova, kteří kryli ústup ruských vojsk.

Ve Smolensku byl pochován spolu s ruským generálem Antonem Skalonem, který město hájil. Jeho hrob se však ještě najít nepodařilo.

Galerie: Car na lodi i s celou rodinou. Unikátní sbírka kolorovaných fotografií Mikuláše II.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy