Archeologové našli pod slavnou univerzitou obří hřbitov

Simona Fendrychová
1. 4. 2015 21:05
Na místě středověké nemocnice v Cambridge vědci našli ostatky 1400 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ARU Praha

Cambridge - Pod univerzitou v Cambridge bylo objeveno jedno z největších středověkých pohřebišť.

Ostatky - datované do období mezi 13. a 15. stoletím - byly pohřbeny na hřbitově chudinské nemocnice, která se na místě jedné z nejslavnějších univerzit planety nacházela do roku 1511.

Jak na webu informovala sama univerzita, během archeologických prací na rekonstrukci jedné viktoriánské budovy bylo v letech 2010 až 2012 objeveno přes 400 kompletně zachovalých ostatků, a to společně s odhadem 1000 kostrami těl.

Ačkoliv historici o existenci hřbitova věděli, jeho rozsah dosud nebyl znám. Teprve nyní byly zveřejněny i fotografie.

Vedoucí archeologického výzkumu doktor Craig Cressford se nechal slyšet, že jde o jedno z největších středověkých pohřebišť na britských ostrovech.

Studna, pěšiny...

Analýza ostatků nepotvrdila spekulace, že by šlo o oběti velké epidemie moru, která Evropu decimovala ve 14. století.

Těla dokonce nevykazují ani známky vážných onemocnění, která by vyžadovala pozornost lékařů. Vše tak nasvědčuje tomu, že nemocnice spíše poskytovala péči chudým a nemohoucím.

Pro tuto hypotézu svědčí také fakt, že jen velmi zanedbatelný počet těl patřil ženám a dětem, na něž se ve středověku tento typ péče nevztahoval.

Drtivá většina ostatků nebyla uložena v rakvích, mnohé nebyly ani nijak zabalené. Navíc jen hrstka pozůstatků byla uložena spolu se šperky a jinými osobními předměty. To utvrzuje odborníky v předpokladu, že hřbitov sloužil především chudině.

Ostatky byly uloženy v úhledných řadách. Tým archeologů objevil šest takzvaných "generací", jak jsou označována období, po jejichž uplynutí mohou být na stejné místo uložena další těla.

Hřbitov byl podle nalezených důkazů vybaven studnou i chodníčky pro veřejnost.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy