Archeologové našli loď Římanů potopenou před 2100 lety

ČTK ČTK
17. 8. 2011 7:05
Vrak, nalezený u pobřeží Albánie, vezl náklad více než 300 amfor
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Tirana - Tým archeologů objevil u pobřeží Albánie vrak římské lodě, která se potopila v 1. století před naším letopočtem, s nákladem více než 300 amfor. Z Tirany to oznámila agentura AFP.

Vrak objevili už minulý týden archeologové mezinárodní expedice, jejímiž členy byli hlavně experti z amerického archeologického námořního institutu v Key West na Floridě a albánského archeologického ústavu, informoval albánský archeolog Autor Tare.

"Loď byla 30 metrů dlouhá a byla objevena v hloubce 50 metrů západně od ostrova Sazane asi 80 kilometrů jižně od Tirany. Její vrak obsahoval přes 300 římských amfor, které byly používány pro přepravu vína a olivového oleje," dodal Tare.

Amfory nalezené na lodi, která se potopila před 2100 lety, byly v dobrém stavu, což je podle Tareho velmi zřídkavé.

Albánii chybí profesionální laboratoř, stejně jako muzeum, kde by se mohly nálezy studovat a vystavovat podmořské archeologické nálezy posledních let.

"Nálezy v albánských vodách v posledních pěti letech by mohly vytvořit muzeum, jež by bylo unikátní na celém Balkáně," řekl George Robb z americké námořní nadace, která se na expedici také podílela.

Stejná skupina archeologů objevila před rokem u pobřeží Albánie vrak Rosandry, italské lodě, kterou za druhé světové války potopila britská torpéda.

V Jónském moři archeologové našli také vrak britského torpédoborce Volage, který byl v roce 1946 zasažen minou poblíž albánského přístavu Saranda, což tehdy vyvolalo vážnou krizi ve vztazích mezi Londýnem a Tiranou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy