Archeologický objev století vydal další tajemství. Vědci rozluštili nový svitek od Mrtvého moře

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2018 17:09
Svitky, které nalezli beduínští pastevci v roce 1947 nedaleko Mrtvého moře, jsou považovány za nejstarší dochovaný přepis hebrejské Bible.
Svitky nalezené nedaleko Mrtvého moře.
Svitky nalezené nedaleko Mrtvého moře. | Foto: ČTK

Tel Aviv - Jednu z posledních částí skládačky staré přes 2000 let se podařilo složit izraelským vědcům. Po roce mravenčí práce dali dohromady šedesát drobných fragmentů pergamenu a papyrusu starověkého hebrejského textu, z nichž některé byly menší než jeden centimetr čtvereční.

Slavné svitky od Mrtvého moře tak mohly předat další tajemství. Je jím jméno svátku, který židé před více než 2000 lety slavili čtyřikrát ročně. Tekufav symbolizoval střídání čtyř ročních období. Odkazuje na starověký židovský kalendář, který měl 364 dní.

Kromě toho vědci z Haifské univerzity v Izraeli objevili na svitku i opravené chyby doposud neznámého autora.

Svitky se starověkými rukopisy, které nalezli beduínští pastevci v roce 1947 v pouštních jeskyních izraelského Kumránu nedaleko Mrtvého moře, jsou považovány za nejstarší dochovaný přepis hebrejské Bible. Jejich nález je často označován za archeologický objev století.

Originály jsou nyní uchovány v Jeruzalémě. Udržovány musí být v prostředí s optimální vlhkostí vzduchu a teploty, jež odpovídá podmínkám, jaké panují v kumránských jeskyních. 

Fragmenty jednoho ze svitků poskládaly dohromady týmy doktora Eshbala Ratsona a profesora Jonathana Bendova, píše BBC. Obsahují detailní popis starověkých židovských oslav: pšenice, vína a oleje, které se vztahují k židovskému svátku Šavu'ot.

Text byl napsán v kódu a vědcům se podařilo ho dešifrovat pomocí poznámek na okraji listu, kde sám autor opravoval své chyby. "Právě tyto komentáře mi pomohly složit skládačku dohromady - ukázaly mi, jak celý svitek sestavit," vysvětlil doktor Ratson.

Dopisy ukryté ve španělské soše Ježíše Krista | Video: Youtube.com / davincirestauro
 

Právě se děje

Další zprávy