Archeologický objev století vydal další tajemství. Vědci rozluštili nový svitek od Mrtvého moře

Zahraničí Zahraničí
23. 1. 2018 17:09
Svitky, které nalezli beduínští pastevci v roce 1947 nedaleko Mrtvého moře, jsou považovány za nejstarší dochovaný přepis hebrejské Bible.
Svitky nalezené nedaleko Mrtvého moře.
Svitky nalezené nedaleko Mrtvého moře. | Foto: ČTK

Tel Aviv - Jednu z posledních částí skládačky staré přes 2000 let se podařilo složit izraelským vědcům. Po roce mravenčí práce dali dohromady šedesát drobných fragmentů pergamenu a papyrusu starověkého hebrejského textu, z nichž některé byly menší než jeden centimetr čtvereční.

Slavné svitky od Mrtvého moře tak mohly předat další tajemství. Je jím jméno svátku, který židé před více než 2000 lety slavili čtyřikrát ročně. Tekufav symbolizoval střídání čtyř ročních období. Odkazuje na starověký židovský kalendář, který měl 364 dní.

Kromě toho vědci z Haifské univerzity v Izraeli objevili na svitku i opravené chyby doposud neznámého autora.

Svitky se starověkými rukopisy, které nalezli beduínští pastevci v roce 1947 v pouštních jeskyních izraelského Kumránu nedaleko Mrtvého moře, jsou považovány za nejstarší dochovaný přepis hebrejské Bible. Jejich nález je často označován za archeologický objev století.

Originály jsou nyní uchovány v Jeruzalémě. Udržovány musí být v prostředí s optimální vlhkostí vzduchu a teploty, jež odpovídá podmínkám, jaké panují v kumránských jeskyních. 

Fragmenty jednoho ze svitků poskládaly dohromady týmy doktora Eshbala Ratsona a profesora Jonathana Bendova, píše BBC. Obsahují detailní popis starověkých židovských oslav: pšenice, vína a oleje, které se vztahují k židovskému svátku Šavu'ot.

Text byl napsán v kódu a vědcům se podařilo ho dešifrovat pomocí poznámek na okraji listu, kde sám autor opravoval své chyby. "Právě tyto komentáře mi pomohly složit skládačku dohromady - ukázaly mi, jak celý svitek sestavit," vysvětlil doktor Ratson.

Dopisy ukryté ve španělské soše Ježíše Krista | Video: Youtube.com / davincirestauro
 

Právě se děje

před 8 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy