Archeolog ukázal na místo, kde oheň zničil biblickou Sodomu. Na severozápadě Jordánska

Martin Novák Martin Novák
15. 10. 2015 7:50
Ve svém oboru věhlasný vědec Steven Collins tvrdí, že odkryté zbytky v lokalitě Tall el-Hammam na severozápadě Jordánska jsou ohořelé a plné tmavošedého popela. Archeologové zatím odkryli zbytky silnice, městských bran, náměstí, věží a zdí. "Město prosperovalo a bylo bohaté. Nálezy ukazují, že vše skončilo velmi rychle. Najednou. Stalo se z něj město duchů," uvádí specialista na biblickou archeologii. Podle všeho město skutečně zničil požár. Město spolu s Gomorou podle bible zničil bůh ohněm a sírou, protože jeho obyvatelé se oddávali hříchu a neřesti.
Zničení Sodomy a Gomory. Obraz Johna Martina z roku 1852.
Zničení Sodomy a Gomory. Obraz Johna Martina z roku 1852. | Foto: wikimedia

Ammán - Přes deset let se Steven Collins zabývá studiem památek a nalezišť u Mrtvého moře. Je přesvědčený, že zná místo, kde se nacházela Sodoma.

Město, které spolu s Gomorou podle bible zničil bůh ohněm a sírou, protože se jeho obyvatelé oddávali hříchu a neřesti.

Ve svém oboru věhlasný vědec z Trinity Southwest University v Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko tvrdí, že odkryté zbytky v lokalitě Tal el-Hammam na severozápadě Jordánska jsou ohořelé a plné tmavošedého popela.

Foto: Aktuálně.cz

"Tall el-Hammam se shoduje téměř ve všem s biblickým popisem Sodomy. Když jsme přišli a začali to zkoumat, vypadalo to jako nesmysl, protože toto naleziště je pětkrát až desetkrát větší než veškeré zbytky sídel z doby bronzové v tomto regionu," cituje Collinse server Christian News Network.

Archeologové zatím odkryli zbytky silnice, městských bran, náměstí, věží a zdí.

"Město prosperovalo a bylo bohaté. Nálezy ukazují, že vše skončilo velmi rychle. Najednou. Stalo se z něj město duchů," uvádí vědec.

Podle všeho město skutečně zničil požár.

Collinsův kolega Hershel Shanks, šéfredaktor odborného časopisu Biblical Archaeology Review, uvedl pro server Huffington Post, že podle jeho názoru mohl být Tall el-Hammam předobrazem pro biblickou Sodomu, ale přesné určení místa považuje spíše za teologický než archeologický problém.

"Teologické otázky nejsou předmětem vědeckého dokazování nebo popírání. Ale Tall el-Hammam je rozhodně velkým kandidátem na to, že ho autor biblického textu - ať jím byl kdokoliv - měl na mysli, když popisoval, jak bůh zničil Sodomu," uvedl Shanks.

Dříve se odborníci domnívali, že Sodoma mohla ležet v lokalitě Báb al-Dhrá, která je také v Jordánsku poblíž Mrtvého moře. Podrobnější průzkum ale ukázal, že tam nedošlo k velkému požáru.

Přesné určování míst, spojených s biblí, vždy vyvolává spory a kontroverze. Z posledních let stojí za zmínku například tvrzení, že hroby s ostatky Ježíše a jeho rodiny se našlo ve sklepení obytného domu v Jeruzalémě. Archeologové nalezli schránky na kosti, mimo jiné s nápisy Ježíš, syn Josefa, a Juda, syn Ježíšův.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 14 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy