Arabské revoluce: Sýrie hlásí 17 mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 4. 2011 17:14
Jemenský prezident odmítl návrh sousedních zemí, aby odstoupil
V Sýrii se protesty šíří z města Dará
V Sýrii se protesty šíří z města Dará | Foto: Reuters

Damašek/Saná - Do ulic svých měst vyšli dnes znovu Syřané. V jihosyrském Dará, kde protesty minulý měsíc začaly, zabily syrské bezpečnostní složky nejméně 17 lidi, píše agentura Reuters.

Svědci mluví o provládních ostřelovačích na střechách, mrtvých a mnoha zraněných v ulicích.

Masové protesty jsou hlášeny i z východnu země, obývaného převážně kurdským obyvatelstvem.

Kurdové se podle médií nenechali uchlácholit gestem prezidenta Bašára Asada, který tento týden rozhodl, že všichni Kurdové získají syrské občanství. Damašek je jim dosud upíral.

Kurdové tvoří asi desetinu syrské populace. Hned po Asadově rozhodnutí ale prohlásili, že občanství je jejich právem a není třeba je udělovat jako výsadu.

Protestovalo se i v severosyrské provincii Hasaká. Syřané tam žádali zrušení výjimečného stavu a propuštění politických vězňů.

Nepokoje jsou opětovně hlášeny i z Jemenu.

Prezident Alí Abdalláh Sálih odmítl v pátek návrh zemí Perského zálivu, aby se krize v zemi řešila politicky. Tedy aby odstoupil a moc do voleb převzala prozatímní vláda složená z kmenových a opozičních vůdců.

Přechodné období by podle nich mělo trvat nanejvýš tři měsíce.

Řešení navržené sousedními státy vůdce Jemenu odsoudil jako agresivní intervenci. "Musejí brát ohled na pocity Jemenců. Odsuzujme tento útok na naši ústavu, demokracii a svobodu," řekl Sálih doslova.

V hlavním městě Saná se po poledních modlitbách konaly manifestace Sálihových stoupenců i odpůrců.

Jemenská opozice se o prezidentovo svržení snaží od 11. února. Represe proti demonstrantům si vyžádaly přes 100 mrtvých. Protesty se pravidelně konají i v dalších městech Jemenu.

Foto: Reuters

V Saná se podle agentury AP v pátek shromáždily desítky tisíc lidí. V ulicích jsou početné policejní oddíly, které mají zabránit střetu mezi oběma tábory.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy