Arabské revoluce: Sýrie hlásí 17 mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 4. 2011 17:14
Jemenský prezident odmítl návrh sousedních zemí, aby odstoupil
V Sýrii se protesty šíří z města Dará
V Sýrii se protesty šíří z města Dará | Foto: Reuters

Damašek/Saná - Do ulic svých měst vyšli dnes znovu Syřané. V jihosyrském Dará, kde protesty minulý měsíc začaly, zabily syrské bezpečnostní složky nejméně 17 lidi, píše agentura Reuters.

Svědci mluví o provládních ostřelovačích na střechách, mrtvých a mnoha zraněných v ulicích.

Masové protesty jsou hlášeny i z východnu země, obývaného převážně kurdským obyvatelstvem.

Kurdové se podle médií nenechali uchlácholit gestem prezidenta Bašára Asada, který tento týden rozhodl, že všichni Kurdové získají syrské občanství. Damašek je jim dosud upíral.

Kurdové tvoří asi desetinu syrské populace. Hned po Asadově rozhodnutí ale prohlásili, že občanství je jejich právem a není třeba je udělovat jako výsadu.

Protestovalo se i v severosyrské provincii Hasaká. Syřané tam žádali zrušení výjimečného stavu a propuštění politických vězňů.

Nepokoje jsou opětovně hlášeny i z Jemenu.

Prezident Alí Abdalláh Sálih odmítl v pátek návrh zemí Perského zálivu, aby se krize v zemi řešila politicky. Tedy aby odstoupil a moc do voleb převzala prozatímní vláda složená z kmenových a opozičních vůdců.

Přechodné období by podle nich mělo trvat nanejvýš tři měsíce.

Řešení navržené sousedními státy vůdce Jemenu odsoudil jako agresivní intervenci. "Musejí brát ohled na pocity Jemenců. Odsuzujme tento útok na naši ústavu, demokracii a svobodu," řekl Sálih doslova.

V hlavním městě Saná se po poledních modlitbách konaly manifestace Sálihových stoupenců i odpůrců.

Jemenská opozice se o prezidentovo svržení snaží od 11. února. Represe proti demonstrantům si vyžádaly přes 100 mrtvých. Protesty se pravidelně konají i v dalších městech Jemenu.

Foto: Reuters

V Saná se podle agentury AP v pátek shromáždily desítky tisíc lidí. V ulicích jsou početné policejní oddíly, které mají zabránit střetu mezi oběma tábory.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy