Arabská koalice vyhlásila v Jemenu humanitární příměří

ČTK ČTK
25. 7. 2015 16:42
Příměří má začít platit od nedělních 23:59 místního času (22:59 SELČ), oznámila saúdskoarabská agentura SPA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rijád - Arabská sunnitská koalice v čele se Saúdskou Arábií v sobotu jednostranně vyhlásila pětidenní humanitární příměří v boji proti šíitským rebelům v Jemenu.

Příměří má začít platit od nedělních 23:59 místního času (22:59 SELČ), oznámila saúdskoarabská agentura SPA.

Příměří má umožnit dodávky humanitární pomoci do Jemenu, citovala agentura z prohlášení arabské koalice. Ta v něm ale zároveň zdůraznila, že si vyhrazuje právo odpovědět na jakékoli "vojenské aktivity nebo akce" šíitských povstalců.

V textu prohlášení se podle agentury AFP upřesňuje, že koaliční rozhodnutí o příměří bylo přijato na žádost jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Ten se s velkou částí své vlády uchýlil před povstalci do Rijádu.

Hádí, jehož loajálním silám se nedávno podařilo po čtyřech měsících bojů dobýt na povstalcích z velké části jihojemenské město Aden, si prý přál toto příměří, aby bylo možné "dopravit do země a rozdělit zuboženému obyvatelstvu co nejvíce humanitární a zdravotnické pomoci".

Dvě předchozí příměří vyjednaná zástupci OSN nebyla v terénu dodržena a válčící strany během nich své bojové akce nezastavily.

 

Právě se děje

Další zprávy