Apokalypsa nekončí, Brisbane čekají záplavy století

Václav Viták
11. 1. 2011 12:35
K hlavnímu městu Queenslandu se blíží obrovská povodňová vlna
V Brisbane se řeka již vylévá z břehů
V Brisbane se řeka již vylévá z břehů | Foto: Reuters

Brisbane - K hlavnímu městu australského státu Queensland se blíží obrovská povodňová vlna. Podle meteorologů dorazí do města ve středu, čtvrtek pak bude pro Brisbane zřejmě dnem nejtěžší zkoušky.

V třetí největší městské aglomeraci v Austrálii již začala evakuace. Policie vyzývá obyvatele čtvrtí u řeky Brisbane, aby urychleně opustili své domovy. Voda stoupá nesmírně prudce - podle jednoho místního úředníka se hladina zvedla za jednu hodinu o 1,5 metru.

Záplavy si zatím vyžádaly devět lidských životů. Přinejmenším 70 osob se však pohřešuje a u 15 z nich je velká pravděpodobnost, že zahynuly. Předsedkyně australské vlády Julia Gillardová již varovala, že počet obětí pravděpodobně stoupne.

Premiérka státu Queensland Anna Blighová označila novou povodňovou vlnu za "nejtemnější chvíli" od konce listopadu minulého roku, kdy záplavy začaly její stát sužovat. Přírodní katastrofa zatím postihla na 200 000 osob, škody, zpočátku odhadované na jednu miliardu amerických dolarů, dosáhly nyní údajně už šesti miliard a stále rostou.

Horší než v roce 1974

Gillardová již varovala, že hladina řeky Brisbane vystoupí výše než při katastrofálních povodních v roce 1974. Starosta města Campbell Newman řekl, že v následujících dvou dnech zažije Brisbane těžké chvíle. Podle něj bude do čtvrtka zaplaveno nejméně 6500 domů a podniků.

"Dnešek je velmi závažný, zítřek bude zlý a čtvrtek bude pro obyvatele a podniky, které zasáhne povodeň, devastující." Queenslandská premiérka Blighová uvedla v úterý na tiskové konferenci, že poslední události jsou "naprostým rozmarem přírody, který přišel z ničeho nic".

Jednou z příčin povodňové vlny, která se blíží k Brisbane, jsou náhlé průtrže mračen, které trvaly bez přerušení více než 36 hodin. Město Toowoomba, které se nachází asi 130 kilometrů západně od Brisbane, jí bylo postiženo zcela bez varování již v pondělí. Veškerá tato voda se nyní žene na Brisbane.

Přehrada Wivenhoe

Ke zhoršení situace přispívá paradoxně přehrada Wivenhoe, která byla postavena na řece Brisbane po katastrofálních záplavách v roce 1974 právě proto, aby metropoli Queenslandu před další podobnou živelnou pohromou ochránila.

Nyní však přehradní jezero zadržuje o 75 procent větší objem vody, než činí jeho projektovaná kapacita. Může sice udržet až dvousetprocentní objem vodní masy, přehrada Wivenhoe však nebyla postavena tak, aby voda mohla přetékat přes její hráz.

Přítok do ní je ale nyní tak obrovský, že úřady nemají jinou možnost, než vodu zase odpouštět. Tím se však zhoršuje situace v místech pod přehradou.

Queenslandská premiérka Blighová řekla, že toto odpouštění je řízené a musí být prováděno, aby se přehrada neprotrhla. Meteorologové navíc předpovídají další deště a začínají přicházet zprávy, že povodně již postihují i sousední stát Nový Jižní Wales.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy