reklama
 
 

Antisemitské výpady nevadí. Izraelského premiéra pojí s Orbánem odpor k miliardáři Sorosovi

18. 7. 2017
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijel na návštěvu Maďarska. Nad schůzkou s jeho protějškem Viktorem Orbánem, která se věnovala hlavně ekonomické spolupráci, se vznášel stín amerického miliardáře George Sorose. Pro Orbánovu vládu je Soros politickým protivníkem před volbami. Izraelský velvyslanec v Maďarsku nejprve proti kampani, v níž se objevily antisemitské symboly připomínající maďarský předválečný antisemitismus, protestoval. Izraelské ministerstvo zahraničí ale kritiku před první návštěvou izraelského premiéra v Maďarsku od roku 1989 zmírnilo. Sorose nemusí ani sám Netanjahu.

Budapešť - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijíždí v úterý do Maďarska v čase, kdy maďarská vláda premiéra Viktora Orbána čelí obvinění z antisemitismu.

Minulý týden totiž pod mezinárodním tlakem Budapešť stáhla billboardovou kampaň proti finančníkovi Georgi Sorosovi, který se narodil v Maďarsku a přežil holokaust.

"Jsem sklíčený tím, že nynější maďarská vláda v promyšlené dezinformační kampani použila antisemitskou symboliku," řekl Soros.

Maďarský premiér se v úterý při setkání s izraelským kolegou bránil. "Maďarská vláda má nulovou toleranci vůči jakémukoli druhu antisemitismu," řekl Orbán.

Orbán v narážce na stavbu plotu proti imigrantům a odpor vůči kvótám na přerozdělení uprchlíků také řekl, že uznává právo Izraele na obranu a očekává, že ostatní budou to samé respektovat v případě Maďarska.

Netanjahu i Orbán pak odkázali do minulosti k osobě maďarského rodáka a zakladatele sionismu Theodora Herzla, což jsou kořeny, které Izrael a Maďarsko podle obou státníků pevně spojují v přátelský svazek.

Sorosův stín

Nad schůzkou, která se pak věnovala hlavně ekonomické spolupráci, se ovšem vznášel stín amerického miliardáře George Sorose. Pro Orbánovu vládu je Soros a jím financované organizace jako Středoevropská univerzita a nadace Open Society politickým protivníkem před volbami, které se budou konat příští rok.

Izraelský velvyslanec v Maďarsku nejprve proti kampani, v níž se objevily antisemitské symboly připomínající maďarský předválečný antisemitismus, protestoval.

Pobouření vyvolalo také Orbánovo prohlášení o tom, že meziválečný maďarský vládce Miklós Horthy, jehož režim měl antisemitismus jako jeden ze stěžejních ideologických prvků, byl "výjimečným státníkem".

Izrael otupuje ostré hrany

Izraelské ministerstvo zahraničí ale kritiku před první návštěvou izraelského premiéra v Maďarsku od roku 1989 zmírnilo a de facto podpořilo maďarskou protisorosovskou kampaň.

Izrael už dříve také přijal zákony, které podobně jako nové maďarské právo omezují financování nevládních organizací ze zahraničí.

Benjamin Netanjahu totiž Sorose také nemá příliš v lásce, protože americký filantrop financoval i některé izraelské nevládní organizace, které se zabývají ochranou lidských práv a jsou proti okupaci Západního břehu Jordánu.

Netanjahuova vláda tam naopak podporuje stavbu židovských osad.

"Pro premiéra Netanjahua ideálně není rozdíl mezi židovskou a izraelskou identitou. Soros je pro toto vidění překážkou, protože takto vysoce postavená osoba v židovské diaspoře není nutně silně identifikována s Izraelem - ba co hůř, je vůči němu kritická," napsal v deníku New York Times izraelský novinář a překladatel Mairav Zonszein.

Izraelský premiér, který se v Budapešti setká i s premiéry ostatních států visegrádské čtyřky, tak do velké míry nechává maďarskou židovskou komunitu osamocenou v době rostoucího maďarského nacionalismu, který byl zvláště v době druhé světové války svázán s antisemitismem.

Netanjahuova jednání v Budapešti se soustředí především na ekonomickou spolupráci. "Premiér přijíždí, protože věříme, že máme společné strategické zájmy," řekl agentuře Reuters izraelský velvyslanec v Maďarsku Yossi Amrani.

Ten zároveň ujistil, že Izrael je odhodlán bránit zájmy židovských komunit a bojovat proti antisemitismu.

autor: Martin Ehl | 18. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama