Anketa: Rusko utrácí miliardy za válku, lidé přitom často nemají ani pitnou vodu

Rádio Svobodná Evropa Video Rádio Svobodná Evropa, Video
10. 5. 2022 9:47
Reportéři stanice Current Time TV, která je součástí Rádia Svobodná Evropa, se ptali Rusů z pěti měst na to, jak by se podle nich daly lépe utratit peníze, které jejich země posílá na válku na Ukrajině. Někteří z oslovených by upřednostnili, kdyby se finance raději investovaly do rozvoje škol nebo zvyšování důchodů. Jiní vysoké náklady na válečnou operaci schvalovali.
"Jak by se daly lépe utratit peníze putující na válku na Ukrajině?" Anketa mezi obyvateli pěti ruských měst. | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Postavte školy, školky, nemocnice. Dávejte učitelům vyšší platy," odpovídá na otázku reportérů mladý muž v Jekatěrinburgu. "Nebo například důchody. Moje matka je důchodkyně. Dostává měsíčně 460 dolarů, protože je oceněná za celoživotní práci. Ale ostatní důchodci tolik nedostávají," souhlasí s ním další.

Několik oslovených lidí v Archangelsku, přístavu na severozápadě Ruska, zmiňuje, že by ve městě zase potřebovali moderní toalety. "Žijeme ve 21. století, a někteří lidé stále nemají pitnou vodu a vodovod. Pořád mají venkovní záchody," tvrdí muž ve středním věku. "Ale lidé říkají, že jim stačí to, co mají. A úřady z toho těží," dodává.

Další oslovení ale vysoké náklady na válku schvalují a podporují počínání prezidenta Vladimira Putina. "Vydržíme všechno. Jsme připraveni žít v chudobě kvůli naší zemi a pravdě. Je mi jedno, jestli se zvýší ceny, jsme připraveni to přijmout v zájmu míru," uvádí starší muž ze Smolensku.

Odhady finančních nákladů na vedení války na Ukrajině se mnohdy liší. Například podle amerického serveru Newsweek Rusko denně za invazi vydá až 900 milionů dolarů, v přepočtu 21 miliard korun. Do výdajů týdeník počítá platby vojákům, zásobovaní municí či zajištění oprav poškozeného vojenského materiálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy