Ankara začíná naplňovat poslední slib. Sesadila třicítku starostů na kurdském jihovýchodě země

11. 9. 2016 11:39
Třicet starostů zejména na jihovýchodě Turecka přišlo o místo. Sesadila je vláda a nahradila je svými příznivci. Většinou šlo o šéfy radnic, kteří byli zvoleni za opoziční prokurdskou Lidovou demokratickou stranu. Výměna starostů následuje poté, co turecký prezident ve čtvrtek prohlásil, že tažení proti zaměstnancům ve státní správě se nyní zaměří na příznivce kurdských separatistů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Ankara - Turecká vláda sesadila z funkcí třicítku starostů, zejména na kurdském jihovýchodě země, a nahradila je svými příznivci. Většinou šlo o šéfy radnic, kteří byli zvoleni za opoziční prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP), kterou vláda považuje za politické křídlo kurdských separatistů z PKK. Informovala o tom agentura Reuters.

"Z funkcí bylo odvoláno celkem 28 starostů, z nichž 24 mělo vazby na PKK a čtyři jsou podezřelí z vazeb na FETÖ," uvádí se v prohlášení ministerstva vnitra. Proti Straně kurdských pracujících (PKK), která vede ozbrojený boj za práva Kurdů a autonomní Kurdistán, vede vláda válku již třicet let. Jako FETÖ označuje Ankara hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož považuje za zosnovatele červencového pokusu o puč.

Výměna starostů za prokurdskou stranu HDP následuje poté, co turecký prezident ve čtvrtek prohlásil, že tažení proti zaměstnancům ve státní správě se nyní zaměří na příznivce kurdských separatistů. Dosud byly popřevratové čistky cílené na lidi, které režim označil za stoupence Gülenova hnutí.

Od nezdařeného puče turecké orgány vyhodily z práce na 80 000 státních zaměstnanců, včetně tisíců učitelů a dalších lidí pracujících ve školství. Ve čtvrtek pozastavily činnost více než 11 000 učitelů kvůli údajným vazbám na PKK.

V pátek stovky učitelů proti tomuto kroku demonstrovaly ve městě Diyarbakir na kurdském jihovýchodě země. Policie je rozháněla vodními děly a desítky lidí zatkla.

 

Právě se děje

Další zprávy