Demokraté představili články žaloby na Trumpa. Politické šílenství, reaguje prezident

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2019 17:08
Ve Sněmovně reprezentantů USA vzniká ústavní žaloba na Donalda Trumpa, která amerického prezidenta obviní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu. Oznámili to sněmovní demokraté, kteří dolní komoru ovládají a kteří představili dva články z připravované žaloby. Trump na twitteru napsal, že žaloba je politické šílenství.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Šéf Bílého domu podle demokratů porušil přísahu tím, že se snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ukrajinské úřady začaly vyšetřovat Trumpova politického soka z řad demokratů Joea Bidena. Obstrukce vůči Kongresu se pak týkají toho, že Bílý dům bránil členům administrativy spolupracovat při vyšetřování se Sněmovnou reprezentantů.

Trump na twitteru napsal, že impeachment je "čiré politické šílenství". Slova předsedy právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerroma Nadlera o tom, že kvůli volbám 2020 prezident tlačil na Ukrajinu, označil Trump za směšná. Šéf sněmovního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff, který do značné míry vyšetřování v dolní komoře Kongresu vedl, je podle prezidenta "totálně zkorumpovaný politik," který se bude muset ze svých činů zodpovídat.

Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová novináře ujistila, že její šéf je připraven k obraně. "Prezident se s těmito obviněními vypořádá v Senátu a očekává, že bude v plném rozsahu zproštěn obvinění, protože nic špatného neudělal," řekla mluvčí.

Nadler podle agentury Reuters prohlásil, že nikdo včetně prezidenta nestojí ve Spojených státech nad zákonem. Dodal, že jeho výbor, který znění žaloby připravuje, chce o textu hlasovat tento týden. Podle informací Reuters se hlasování očekává nejpozději ve čtvrtek.

Americká ústava podle Nadlera v případě porušení pravomocí prezidentem stanoví jasný postup nápravy, kterým je impeachment, tedy obžalování šéfa Bílého domu a otevření procesu jeho sesazení. Demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová dodala, že povinností zákonodárců je chránit přísahu i ústavu.

Americká média ještě před zveřejněním zmíněných dvou článků připravované ústavní žaloby uváděla, že demokraté zvažují přidat i obvinění z bránění spravedlnosti. Zda se tak stane, zatím není jasné. Toto obvinění by se týkalo práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval ruský vliv na volby v USA. Mueller v závěrečné zprávě konstatoval, že žádný Američan včetně Trumpa a jeho týmu vědomě nespolupracoval s Moskvou. Odpověď na to, zda nynější prezident bránil vyšetřování, ale nechal otevřenou.

Po právním výboru bude o žalobě na Trumpa hlasovat celá sněmovna, kde mají většinu demokraté. Pokud sněmovna prezidenta obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že tato komora je pod kontrolou Trumpových republikánů, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl být z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.

 

Právě se děje

Další zprávy