Ani Piráti nedokázali na Islandu dojednat vládu. Zemi hrozí další předčasné volby

ČTK ČTK
13. 12. 2016 20:59
Islandu hrozí nové předčasné volby poté, co se ani jedné ze tří nejsilnějších stran v parlamentu nepodařilo sestavit novou, povolební vládu. Prezident Gudni Jóhannesson v úterý apeloval na vůdce stran, aby projevili státnickou odpovědnost a pokusili se přece jen dohodnout. Pokud nevznikne ani kompromisní velká koalice nebo menšinová vláda, bude dál vládnout dosavadní kabinet a zemi budou na jaře čekat další volby. Ty předčasné říjnové vyhrála Strana nezávislosti před Levicově-zeleným hnutím. Piráti získali deset křesel a skončili třetí. Poté co neuspěly první dvě strany, ztroskotala i ta koaliční vyjednávání, která vedla předsedkyně Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová.
Předsedkyně islandské Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová.
Předsedkyně islandské Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy