Ani Piráti nedokázali na Islandu dojednat vládu. Zemi hrozí další předčasné volby

ČTK ČTK
13. 12. 2016 20:59
Islandu hrozí nové předčasné volby poté, co se ani jedné ze tří nejsilnějších stran v parlamentu nepodařilo sestavit novou, povolební vládu. Prezident Gudni Jóhannesson v úterý apeloval na vůdce stran, aby projevili státnickou odpovědnost a pokusili se přece jen dohodnout. Pokud nevznikne ani kompromisní velká koalice nebo menšinová vláda, bude dál vládnout dosavadní kabinet a zemi budou na jaře čekat další volby. Ty předčasné říjnové vyhrála Strana nezávislosti před Levicově-zeleným hnutím. Piráti získali deset křesel a skončili třetí. Poté co neuspěly první dvě strany, ztroskotala i ta koaliční vyjednávání, která vedla předsedkyně Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová.
Předsedkyně islandské Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová.
Předsedkyně islandské Pirátské strany Birgitta Jónsdóttirová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy