Ani nové průzkumy k brexitu jasno nepřinesly, síly jsou stále vyrovnané

ČTK ČTK
18. 6. 2016 21:47
Ani tři nejnovější průzkumy k brexitu nepřinesly přesvědčivé výsledky. V jednom vedou zastánci setrvání země v osmadvacítce, v druhém naopak odpůrci. Třetí anketa dopadla nerozhodně. Jak průzkumy ovlivní násilná smrt poslankyně Coxové, která patřila do tábora podporovatelů setrvání Británie v EU, zatím není jasné, průzkumy vznikaly převážně před tragickou událostí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Tři nejnovější průzkumy veřejného mínění k členství Británie v Evropské unii opět nepřinesly přesvědčivé výsledky. V jednom vedou zastánci setrvání země v osmadvacítce, v druhém naopak odpůrci. Třetí anketa dopadla nerozhodně. Průzkumy se uskutečnily z velké části ještě před čtvrteční vraždou labouristické poslankyně Jo Coxové, která otřásla celou Británií.

První dva průzkumy provedla stejná agentura BMG. V telefonické anketě pro deník The Herald vedli stoupenci setrvání v unii s 53,3 procenta hlasů, zatímco odpůrci měli 46,7 procenta. V druhém průzkumu uskutečněném prostřednictvím internetu naopak převládli o deset procentních bodů zastánci brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, a to s 55,5 procenta hlasů.

Třetí průzkum provedený agenturou Opinium pro list Observer přisuzuje oběma táborům shodný počet 44 procent. Většinu této ankety agentura provedla ještě před čtvrteční vraždou poslankyně Coxové, kterou zřejmě spáchal pravicový extremista. Po vraždě oba tábory - příznivci i odpůrci brexitu - dočasně pozastavily kampaň.

Jak průzkumy ovlivní násilná smrt poslankyně Coxové, která patřila do tábora podporovatelů setrvání Británie v EU, zatím není jasné.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy