Teroristé kromě Mayové cílili i na královskou rodinu. Nabádali k útoku na prince George

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 12. 2017 17:24
Britská premiérka se měla stát terčem teroristického útoku. Podle ní je poražení takzvaného Islámského státu v Iráku a Sýrii jen částečné vítězství.
Britská královská rodina.
Britská královská rodina. | Foto: Reuters

Londýn - Dvacetiletý Naa'imur Zakariyah Rahman měl sofistikovaný plán, jak zavraždit britskou premiérku Theresu Mayovou.

Sestavil výbušninu, kterou chtěl v tašce odnést před její sídlo v Downing Street a odpálit. V nastalém zmatku pak chtěl proniknout dovnitř. K útoku měl nachystanou sebevražednou vestu, pepřový sprej i nůž.

Britské policii se ho ale podařilo včas zmařit. Muž stanul ve středu před soudem ve Westminsteru, který ho poslal do vazby. Nepožádal o kauci. Před soudem by se měl znovu objevit 20. prosince.

Rahman, který pochází z Londýna, je obžalován z plánování teroristického útoku. S plány mu pomáhal o rok starší Mohammed Aqib Imran z Birminghamu, který čelí obžalobě z pokusu o připojení se k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Podle britského státního zástupce Marka Carrolla se snažil obstarat si falešný pas a odcestovat do Libye. Když je policie zatýkala, měl u sebe Rahman dvě výbušná zařízení. 

Zadrženi byli 28. listopadu. Den předtím, než premiérka Mayová odjela na předem neohlášenou návštěvu do Iráku zhodnotit boj proti IS.

Během ní varovala před hrozbou islamistického terorismu, která trvá i přesto, že zločinecká organizace Islámský stát ztrácí své pozice v Iráku a Sýrii. Varovala, že boj proti teroristům přesahuje vojenskou akci. "Musíme se samozřejmě také zabývat lidmi z Daeše (označení IS, pozn. red.), kteří se rozptýlili jinam," citoval Bloomberg její prohlášení.

Podle ní je důležité soustředit se na to, jak zabránit šíření nenávisti a teroristické propagandy například přes internet.

"Jedná se o řešení teroristické hrozby v celém spektru aspektů, včetně například přístupu k internetu," řekla s tím, že by vlády měly jednat se sociálními sítěmi, jako je Facebook a Twitter.

Útok na prince George

Podle šéfa MI5 Andrewa Parkera se ve Spojeném království podařilo od března zabránit zhruba devíti teroristickým útokům, píše BBC.

Ukázalo se, že v ohrožení jsou i čelní představitelé státu. Ve středu spolu se dvěma atentátníky u soudu stanul i Husnain Rašíd, který byl obviněn z pobízení k útoku na čtyřletého prince George, syna prince Williama.

Jedenatřicetiletý Rašíd rozesílal fotku prince George, který je po Charlesovi a Williamovi třetím v řadě následníků královny Alžběty, spolu s podobiznou bojovníka Islámského státu a adresou, kam chodí George do školy. Obrázek doplnil slovy: "Ani královská rodina nezůstane pozadu."

Policistům během vyšetřování poskytl informace o dalších osobách a potenciálních cílech útoků, mezi nimiž byly významné sportovní stadiony nebo westminsterský soud. Také on zůstal ve vazbě a dalšího přelíčení se zúčastní 20. prosince.

Přes 500 probíhajících vyšetřování

V letošním roce došlo ve Velké Británii celkem k pěti teroristickým útokům. Zemřelo při nich 36 lidí. Tomu nejkrvavějšímu z nich - během koncertu zpěvačky Ariany Grande v manchesterské aréně - se podle posledních zpráv dalo zabránit. Salman Abedi v březnu zabil 22 lidí i přesto, že se o něj už měsíce zajímala policie a zpravodajská služba MI5.

Vyplývá to z oficiální zprávy vyšetřovatelů, která byla zveřejněna v úterý.

"Policisté a kolegové v boji proti terorismu se budou i nadále učit a snažit se zlepšovat," uvedla komisařka Metropolitní policie Cressida Dicková ve svém tiskovém prohlášení. "V současné době existuje přes 500 případů protiteroristického vyšetřování, které zahrnuje více než 20 tisíc jedinců, kteří už dříve byli předmětem vyšetřování."

Případy se zabývají jakoukoliv aktivitou, která podporuje teroristickou činnost, ale také samotnými hrozbami, plány a potenciálními cíli útoků. "Tempo vyšetřování je intenzivnější než kdy předtím," upozornila komisařka.

 

Právě se děje

Další zprávy