Ani druhá pitva Rachata Alijeva nepřinesla indicie o vraždě

ČTK ČTK
16. 3. 2015 23:59
Bývalý kazašský velvyslanec se podle úřadů oběsil v rakouské vazební věznici. Kvůli pochybnostem kolem jeho smrti Rakousko požádalo švýcarské patology o druhou nezávislou pitvu.
Rachat Alijev a jeho manželka Dariga Nazarbajevová na archivním snímku z roku 2005.
Rachat Alijev a jeho manželka Dariga Nazarbajevová na archivním snímku z roku 2005. | Foto: Reuters

Vídeň - Ani druhá pitva bývalého kazašského velvyslance v Rakousku a disidenta Rachata Alijeva nepřinesla indicie o tom, že by byl exmanžel dcery prezidenta Nursultana Nazarbajeva zavražděn.

Informoval o tom v pondělí rakouský rozhlas. Tělo Alijeva, který se podle rakouských úřadů ve vazební věznici oběsil, už bylo pohřbeno na vídeňském ústředním hřbitově.

Alijevovi právníci stanici Ö1 řekli, že ani druhá pitva nenasvědčuje cizímu zavinění smrti diplomata. Rakouské úřady požádaly švýcarské patology o druhou nezávislou pitvu poté, co se se vyrojily pochybnosti kolem Alijevovy smrti. Ty přiživily první toxikologické testy, které odhalily v těle Alijeva stopy barbiturátů, v Rakousku zakázaných. Jejich přítomnost stále vysvětlena nebyla, uvedla agentura APA.

Stále prý také chybí technické expertizy k záběrům z bezpečnostních kamer instalovaných u vchodu do věznice a k elektronickému zamykacímu mechanismu od dveří do cel.

Kazašské orgány činné v trestním řízení Alijeva stíhaly od roku 2007 za únos a vraždu Žoldase Timralijeva a Ajbara Chasenova, dvou manažerů bankovního ústavu Nurbank. V nepřítomnosti byl odsouzen ke 20 letům odnětí svobody a později mu kazašský soud přidal dalších 20 let za údajnou přípravu puče.

Rakousko zamítlo dvě žádosti o Alijevovo vydání do vlasti, zahájilo ale vlastní vyšetřování a loni v červnu na Alijeva uvalilo vazbu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy