"Potřebujeme vrátit Slovensko zpět lidem." Kiska představil svou novou stranu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2019 16:05
Nová strana bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky, kterého v sobotu vystřídala v úřadě Zuzana Čaputová, nebude stranou jednoho člověka, ale týmem, který má být tím nejlepším pro Slovensko. Kiska to oznámil v pondělí na tiskové konferenci. "Před pár měsíci jsem oznámil, že až skončím jako prezident, představím novou politickou stranu. Strana Za ľudí (Za lidi) není strana jednoho člověka, ale je nejlepším týmem pro Slovensko a dnes tu představuji jeho jádro," řekl Kiska.
Jsme naštvaní, jsme zklamaní. Toto je nejlepší tým pro Slovensko, představil Andrej Kiska svoji politickou stranu. | Video: FCB Andrej Kiska

"Jsme rozzlobení, jsme zklamaní, ale víme, co je potřeba udělat. A chceme to udělat," dodal Kiska, který také řekl, že s programem nové strany pomáhá bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová.

Program chce Kiska představit až na zářijovém sněmu, už v pondělí ale vyjmenoval hlavní témata, na která se bude partaj soustředit. Za prioritu označil kvalitní a dostupné zdravotnictví pro každého. Zlepšit chce také stav školství a životního prostředí, problém vidí například v masovém kácení stromů nebo používání jednorázových plastů.

"Potřebujeme dostat do politiky schopné lidi. Potřebujeme vrátit Slovensko zpět lidem," dodal Kiska.

Na začátku tiskové konference ještě před Kiskovým projevem promluvil sedmnáctiletý aktivista Marek Mach, který upozornil na problém korupce na Slovensku. "Situace už došla do momentu, kdy cítím potřebu vyjádřit podporu slušné prodemokratické zemi," prohlásil Mach. 

Kiska na brífinku představil také nové členy strany, mezi nimi bývalou europoslankyni Janu Žitňanskou, svého někdejšího poradce pro vnitřní politiku Michala Luciaka nebo někdejší státní tajemnici ministerstva spravedlnosti Márii Kolíkovou. Do strany vstoupil také Juraj Šeliga, který stál v čele iniciativy Za slušné Slovensko, jež organizovala protesty po vraždě slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. 

Podle červnového průzkumu agentury Focus by Kiskovu stranu volilo 6,2 procenta lidí.

Kiska se na tiskové konferenci také vymezil vůči vládní straně Směr-sociální demokracie, s jejímž předsedou a někdejším premiérem Robertem Ficem měl vyostřené vztahy. Za partnery nového politického subjektu označil největší opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS), Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), jakož i neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí či dvojici stran Progresivní Slovensko a Spolu, které v koalici vyhrály na Slovensku květnové eurovolby.

Video: Slovensko má první ženu v čele státu, Čaputová se ujala úřadu

Slovensko má první ženu v čele státu, Čaputová se ujala úřadu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy