Analýza: Lukašenko má za zády mocného souseda. Skutečným lídrem Běloruska je Putin

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 9. 2020 10:24
Když běloruský prezident Alexandr Lukašenko odjížděl z návštěvy ruského Soči, odvážel si domů i slib půjčky v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (33,7 miliardy korun). V černomořském letovisku Lukašenka přijal jeho hlavní spojenec, ruský prezident Vladimir Putin. V analýze popisujeme, co schůzka znamenala.
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin v pravoslavném chrámu. Uprostřed stojí Lukašenkův syn Nikolaj.
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin v pravoslavném chrámu. Uprostřed stojí Lukašenkův syn Nikolaj. | Foto: Reuters

Lukašenko čelí ve své zemi masovým protestům, mnoho Bělorusů žádá jeho odchod. Kamery v Soči zachytily Lukašenka v momentě, který je symbolický vzhledem k jeho současným problémům: zpocené čelo si utíral kapesníkem a nakláněl se k ruské hlavě státu.

Putin kromě slíbené půjčky také odvolal pohotovost jednotek, které byly připravené zasáhnout u běloruských hranic, kdyby se Lukašenkovi a jeho ozbrojeným silám situace vymkla z rukou.

To se zatím neděje: demonstrace jsou nenásilné a mocenský aparát režimu - tajná policie KGB, jednotky ministerstva vnitra OMON a velení armády - zůstávají Lukašenkovi více než měsíc od kritizovaných prezidentských voleb loajální.

"Tento krok ukazuje, že Moskva se soustředí na podporu Lukašenka financemi, nikoliv silou. Zároveň tím dává najevo, že běloruský režim si nakonec sám poradí s protesty a nebude svržen," uvádí analytik agentury Reuters Vladimir Soldatkin.

Ruský politolog Fjodor Lukjanov hodnotí schůzku v Soči jako klíčovou pro politické přežití Lukašenka. "Minsk v současnosti nemá jiný zdroj peněz než Moskvu. Vzhledem k tomu, že Putin poskytuje Lukašenkovi finanční pomoc a mluví o pokračující spolupráci, je jasné, že nemá pochybnosti o jeho udržení se u moci," uvádí Lukjanov.

Bez souhlasu Moskvy ani krok

Běloruskému režimu se podařilo rozmetat zárodek jednotné opozice - Koordinační radu. Někteří její členové jsou ve vazbě, jiní po výhrůžkách opustili zemi. Lukašenkova soupeřka z prezidentských voleb Svjatlana Cichanouská je v Litvě.

Bělorusové pokračují v protestech, v neděli se v Minsku znovu shromáždilo přes 150 tisíc lidí. Jenže hnutí odporu teď nemá žádné vedení. Lukašenko nejenže odmítá dialog s opozicí, ale nepřipouští ani její legitimitu.

Novinář Rádia Svoboda Alex Znaťkevič řekl Aktuálně.cz, že proti Lukašenkovi by se mohla postavit část silových struktur, ale jen za určitých podmínek. "Museli by mít garanci, že proti jejich kroku se nepostaví Moskva. Bez jejího souhlasu nikdo nic nepodnikne," míní Znaťkevič.

Jeden z členů širšího vedení opoziční Koordinační rady Ales Bjaljacki navíc řekl před dvěma týdny v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že Bělorusové s žádnou velkou pomocí ze zahraničí nepočítají.

"Lukašenko nehodlá odstoupit a v tuto chvíli ani nevidím, že by ho nějaká mezinárodní síla, někdo ze zahraničí, mohla k tomu donutit. Jediné, co ho může ovlivnit, je tlak Bělorusů. Nejen na Lukašenka, ale také na jeho okolí," soudí dlouholetý odpůrce režimu a bývalý politický vězeň.

Velký ruský soused

Ačkoliv je Bělorusko často srovnáváno se sousední Ukrajinou, nynější události se podobají spíše situaci v Srbsku před dvaceti lety. Tehdy se srbský prezident Slobodan Miloševič také pokoušel udržet u moci a opozice jej obvinila, že zfalšoval výsledky voleb ve svůj prospěch. Propukly nepokoje, které vyvrcholily 5. října 2000.

Tisíce lidí tehdy pochodovaly k budově parlamentu a z celé země přijely prorazit policejní a armádní blokády traktory, buldozery, autobusy a těžké nákladní automobily. Na druhý den Miloševič kapituloval a přiznal volební porážku. Na rozdíl od Lukašenka ale neměl za sebou žádného velkého souseda, jakým je nyní v běloruském případě Rusko.

Ruský politolog Stanislav Belkovskij v debatě v Rádiu Svobodná Evropa prohlásil, že Putin sice Lukašenkovi moc nevěří a osobně ho nemá příliš rád, ale pořád je pro něj v čele Běloruska přijatelnější alternativou než někdo z opozice. "Pro Putina jsou dvě věci zásadně nepřijatelné. První je úspěch nějaké lidové revoluce a druhou ohrožení integrace Ruska a Běloruska," uvádí Belkovskij.

Video: Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na ženy

Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na protestující ženy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 52 minutami

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Liverpool získal útočníka Jotu za více než miliardu korun

Fotbalisty Liverpoolu posílí portugalský útoční Diogo Joga z Wolverhamptonu. Úřadující anglický mistr zaplatí podle BBC za třiadvacetiletého hráče 41 milionů liber (1,2 miliardy korun). Další čtyři miliony liber mohou Wolves získat dodatečně na bonusech.

Jota působí v Anglii od roku 2017, kdy přišel do Wolverhamptonu na hostování z Atlética Madrid. O rok později do klubu přestoupil natrvalo za 18 milionů eur (nyní 481 milionů korun). Portugalský reprezentant za Wanderers odehrál 131 soutěžních zápasů a dal 44 gólů. Na Anfieldu podepsal smlouvu na pět let.

Do týmu kouče Jürgena Kloppa přišel tento týden i španělský záložník Thiago Alcántara z Bayernu Mnichov za 20 milionů liber (585 milionů korun). Přestupová částka se může zvýšit až o pět milionů liber. Před novou sezonou posílil Liverpool také řecký obránce Kostas Tsimikas z Olympiakosu Pireus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy