Západ už se v podstatě rozhodl, že Ukrajina vyhrála, míní analytik

pru AP pru, AP
25. 5. 2023 7:01
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má za sebou sérii zahraničních cest, která jej zavedla i na summit skupiny G7 v Japonsku. Fakt, že se na Západě mohl zúčastnit tolika jednání, vysílá podle skotského analytika Phillipse O'Briena jasný signál. "Kdyby si západní politici nemysleli, že Ukrajina vyjde z války v dobré kondici, na všechna tato místa by ho nezvali," podotýká v rozhovoru.
"Nikdo by nechtěl být v blízkosti vůdce, o kterém si myslí, že bude poražen, a země, která se zhroutí," míní analytik Phillips O'Brien. | Video: Associated Press, Reuters

Zelenskyj v minulém týdnu přednesl v japonské Hirošimě před lídry členů skupiny G7 a dalších zemí včetně Indie a Brazílie ukrajinský mírový plán. Světovým politikům vzkázal, že svět potřebuje "vůdcovství demokracie", aby dokázal čelit bezpečnostním hrozbám. Předtím se zúčastnil i summitu Ligy arabských států v Saúdské Arábii, setkal se s britským premiérem Rishim Sunakem nebo francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Podívejte se na fotky fotoreportéra Aktuálně.cz z ukrajinského Chersonu:

Taková jednání jsou podle O'Briena, který působí jako profesor strategických studií na univerzitě v Saint Andrews ve Skotsku, známkou i toho, že se západní politici domnívají, že situace na Ukrajině je nyní pod kontrolou. "Nikdo by nechtěl být v blízkosti vůdce, o kterém si myslí, že bude poražen, a země, která se zhroutí. Takže skutečnost je taková, že lidé v podstatě rozhodli, že Ukrajina vyjde z této války jako v podstatě nedotčená, silná země," uvádí O'Brien v rozhovoru pro agenturu Associated Press.

Svými návštěvami také podle něj ukrajinská hlava státu vysílá důležitý signál jak do své vlasti, tak i do světa. "Jestliže Zelenskyj může říct: 'Pojedu. Mohu opustit své hlavní město s vědomím, že stát je v bezpečí a armáda bude chránit zemi,' tak to je mimořádný projev důvěry, který dělá," míní analytik. "A to, myslím, pomůže utvrdit v myslích lidí, že Ukrajina vyjde z této války v dobré kondici," uvádí O'Brien a dodává, že chystanou ukrajinskou protiofenzivu považuje za zdaleka nejdůležitější vojenskou operaci tohoto roku. 

Zřejmě i v souvislosti s ní Rusko v posledních týdnech výrazně zesílilo své útoky raketami a drony na Ukrajinu, připomíná agentura Reuters. V úterý ruské síly ostřelovaly cíle v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny a útoky si vyžádaly životy dvou civilistů. Jen Cherson čelil celkem jedenácti vlnám ostřelování. Ukrajinská protivzdušná obrana podle generálního štábu v úterý a v noci na středu zničila ruský vrtulník a čtyři útočné drony íránské výroby.

Putinovi se to "povedlo". Že získá Ukrajina Krym zpátky, je utopie, říká Mitrofanov (22. 5. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Alexandr Mitrofanov | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy