Analytik: Čína dostává Rusko do úzkých. A Ukrajina teď nohu z plynu nesundá

Kristýna Pružinová ČTK Kristýna Pružinová, ČTK
2. 3. 2023 11:38
Čínský plán na ukončení války na Ukrajině, který Peking zveřejnil minulý týden, jen předkládá dlouhodobě známé postoje a je předem odsouzený k nezdaru, míní analytik americké televize CNBC Ted Kemp. Dokument ale podle něj obsahuje body, s nimiž ruský prezident Vladimir Putin nemůže být spokojený. "Čína totiž otevřeně říká: 'Odstraňme jaderné zbraně ze stolu'," podotýká Kemp.
"Je několik věcí, o kterých si myslím, že Vladimir Putin v těch 12 bodech nevidí rád," uvedl americký analytik Ted Kemp. | Video: Reuters

Mírový plán Peking zveřejnil na výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Vyzývá v něm především k příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a zahájení mírových jednání. Čína také zdůraznila, že "jaderné zbraně nesmí být použity" a obě země by se měly zdržet útoků na civilní obyvatelstvo. Vedle toho vyzývá k ukončení západních sankcí proti Rusku, ke zřízení humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů nebo k zajištění vývozu obilí.

Čína tím nicméně podle komentátora Kempa nepřichází se žádným zlomovým postojem, který by měnil dosavadní přístup Pekingu k ruské invazi. V dokumentu, který nese název Čínské stanovisko k politickému urovnání ukrajinské krize, nevyzývá ani ke stažení ruských vojsk z Ukrajiny, ani jím veřejně ruskou invazi neodsuzuje, zdůraznil Kemp společně s dalšími analytiky ve vysílání americké televizní stanice CNBC. 

Dvanáctibodový plán ale obsahuje několik věcí, které dle jeho slov Putin "nevidí rád". První z nich je důraz na ukončení útoků na civilisty a s tím i související dodržování lidských práv. "A tam je samozřejmě Rusko trochu v úzkých, dalo by se říct," podotkl Kemp. Další věcí je poté dle jeho názoru to, že Čína požaduje, aby se v konfliktu nepoužily jaderné zbraně.

"A teď neříkám, že Vladimir Putin jadernou válku chce. Vůbec si nemyslím, že Rusové chtějí dojít k jaderné konfrontaci. Ale chtějí být schopni věrohodně jadernými zbraněmi vyhrožovat," uvedl Kemp ve vysílání. "Protože když to uděláte, tak velká část západního světa se začne tak trochu děsit a jste schopni to použít jako páku," dodal.

Mimo jiné také podotkl, že ruská armáda je z vojenského hlediska již blízko kolapsu a dochází jí stroje, munice i vycvičení muži. Příměří by tak podle něj jen Rusko posílilo a dalo mu více času. "A Ukrajina teď nesundá nohu z plynu, zvlášť když má všechny moderní zbraně, kterých Rusové nemohou dosáhnout, přicházející z Německa, Spojených států, Španělska a Polska," uvedl.

Čína jen ukazuje své "bezmezné přátelství"

K čínskému plánu se ze zahraničních politiků například vyjádřil britský ministr obrany Ben Wallace, který podle agentury Reuters uvedl, že je "přesvědčený o tom, že Čína si přeje konec války na Ukrajině". Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ale uvedla, že Čína nesdílela mírový plán, ale pouhý soubor principů.

"Na ty principy se samozřejmě podíváme, ale prizmatem toho, že Čína si vybrala stranu," dodala von der Leyenová s odkazem na "bezmezné přátelství", ke kterému se Čína s Ruskem zavázala už minulý rok.

Německá vláda čínský program "rezervovaně přijala", uvedla však, že v něm chybí zásadní body, jako je stažení ruských vojsk z Ukrajiny. "Je důležité, aby teď Čína tyto body probrala přímo s Ukrajinou. To je jediná cesta k vyváženému řešení, které bere v potaz legitimní zájmy Ukrajiny," řekl podle Reuters vládní mluvčí.

Čína se ve čtvrtek zdržela hlasování, když Valné shromáždění OSN schválilo nezávaznou rezoluci, která vyzývá Rusko, aby ukončilo nepřátelství na Ukrajině a stáhlo svá vojska z napadené země.

Video: Čína obrací logiku války. Analytik o vlivu Pekingu na válku na Ukrajině: (1. 3. 2023)

Čína obrací logiku války na Ukrajině. Analytik promluvil o smrtonosných zbraních pro Rusy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy