Analytici našli místa, kde se fotografovali Andrej Babiš mladší a Protopopov

Zahraničí Zahraničí
29. 11. 2018 15:21
Analytici ze skupiny Bellingcat, která se specializuje na pátrání s využitím dostupných zdrojů a satelitních fotografií, zveřejnili údaje o místech, na nichž byl během svého pobytu na Krymu vyfotografován Andrej Babiš mladší.
Fotografie Andreje Babiše mladšího a jeho přítelkyně Jelizavety na Krymu.
Fotografie Andreje Babiše mladšího a jeho přítelkyně Jelizavety na Krymu. | Foto: Facebook Andreje Babiše

Tým se proslavil hlavně pátráním v případu sestřeleného letounu MH17 nad východní Ukrajinou. O spolupráci ho požádal český web Houpací Osel.

Podle člena Bellingcatu Christiaana Trieberta byla fotografie Andreje Babiše mladšího a jeho přítelkyně Jelizavety pořízena na pláži poblíž vykopávek starořeckého města Chersonésos u krymského přístavu Sevastopol.

Analytici také ověřili místo, na kterém byl v Moskvě vyfocen Petr Protopopov. Rus žijící v České republice, který byl s Babišem mladším na Krymu a také v Moskvě. Fotografie vznikla podle Bellingcatu v místě zvaném Vorobjovovy Gory (Vrabčí hory). Jde o turisty vyhledávanou oblast v Moskvě, ze které je výhled na velkou část města. Za sovětských časů se nazývala Leninské hory.

Analýza fotky Petra Protopopova z Vrabčích hor v Moskvě.
Analýza fotky Petra Protopopova z Vrabčích hor v Moskvě. | Foto: Christiaan Triebert / Twitter / Bellingcat.com

Fotografie premiérova syna se zvířaty na ramenou pochází zase z Kornilovova nábřeží v Sevastopoli.

Nynější kauzu kolem syna českého premiéra spustilo zjištění reportérů serveru Seznam Zprávy. Ti v listopadu zveřejnili reportáž, ve které Andrej Babiš mladší novinářům tvrdí, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo poslali spolupracovníci jeho otce na Ruskem anektovaný Krym. Na poloostrov ho měl odvézt Petr Protopopov, manžel lékařky a členky hnutí ANO Dity Protopopové, jejíž posudek měl údajně pomoci Babišovi mladšímu vyhnout se trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Premiér popírá, že by šlo o únos. Říká, že syn trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší po několika dnech od zveřejnění reportáže poslal Seznam Zprávám e-mail, ve kterém žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Premiér Babiš kvůli kauze čelil hlasování o důvěře vládě, které ale ustál.

Rádio Svoboda spolu s Českým rozhlasem zveřejnilo ve čtvrtek reportáž, v níž identifikovalo ženu, která byla s Babišem mladším na Krymu. Je jí třicet let a jmenuje se Jelizaveta. Bydlela v Kryvém Rohu na východě Ukrajiny, ale nyní je podle reportérů ve Švýcarsku. Stejně jako Andrej Babiš mladší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy