Amsterodam postihl blackout, provoz omezilo i letiště

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 3. 2015 11:46
Výpadek proudu zasáhl i vesnice a města v okolí nizozemské metropole. Postupně se vše vrací k normálu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Schiphol Group

Amsterodam - Nizozemskou metropoli postihl dopoledne rozsáhlý výpadek proudu.

Bez elektřiny na čas zůstal nejen celý Amsterodam, ale i přilehlé oblasti, napsala agentura Reuters.

Elektrárenská společnost TenneT na svém webu napsala, že výpadek byl způsoben přetížením rozvodné sítě.

"Dodávky elektřiny jsou postupně obnovovány i na dalších místech," dodala firma po asi hodině a půl od výpadku. Na Twitteru pak upřesnila, že příčinou byla porucha rozvodny na amsterodamském předměstí Dieme.

Provoz musel být zastaven mimo jiné na Schipholu, čtvrtém největším letišti v Evropě, které podle mluvčí rušilo a odklánělo lety na jiná letiště v regionu.

Zastavily se i vlaky

Paralyzována byla rovněž železniční doprava na severu země. Lidé zůstali uvězněni ve výtazích i v metru. Nyní se ale vše vrací k normálu.

Podle informací zpravodajské agentury ANP výpadky proudu postihly velké části provincie Severní Holandsko, včetně města Hilversum, kde sídlí mnoho nizozemských televizních stanic.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 46 minutami

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy