Amsterodam cizincům marihuanu neodepře

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
1. 11. 2012 19:41
Starosta vyjedná výjimku ze zákona, město se bojí nelegálního obchodu
Kuřácká etuda, díl 3.
Kuřácká etuda, díl 3. | Foto: Ondřej Besperát

Amsterodam - Marihuana bude v Amsterodamu nadále k mání i pro cizince.

V celém Nizozemsku sice od příštího roku začne platit zákaz prodeje konopných produktů cizincům, ale největší město v zemi s jeho uplatňováním nepočítá.

Podle deníku Volkskrant starosta Amsterodamu Eberhard van der Laan dojedná pro 220 coffee-shopů v hlavním městě výjimku.

Nizozemský kabinet prosazuje restriktivní postup vůči obchodům, které dosud mohou prodávat legálně marihuanu zákazníkům z celého světa. Podle nového zákona bude od příštího roku ji budou moci nadále koupit jen lidé s trvalým pobytem v Nizozemsku.

Uplatňování tohoto zákona bude však podle Volkskrantu vláda řešit ve spolupráci s místními radnicemi, což dává Amsterodamu i dalším městům šanci na zachování současného stavu.

Ze sedmi milionů turistů, kteří ročně do nizozemské metropole přijedou, jich nejméně 1,5 milionu zamíří do některého z coffee-shopů.

Tak se v Mexiku likvidovalo pole marihuany:

Marihuana zachová pracovní místa

Pokud by turisté nemohli nakupovat marihuanu legálně, znamenalo by to podle starosty velké riziko, že se v ulicích začne objevovat spousta nových nelegálních dealerů.

Dosud je v Nizozemsku prodej lehkých drog uvnitř těchto podniků legální, což do země láká miliony turistů. Argumentem pro zachování současného stavu je rovněž snaha o zachování pracovních míst. Ve třech jihonizozemských provinciích platí zákaz prodeje lehkých drog cizincům už od května, coffee-shopy se navíc podle zákona musí proměnit v uzavřené kluby s omezeným počtem členů.

Jen ve městě Maastricht přišly v důsledku toho od května o práci stovky jejich zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy