reklama
 
 

Amnesty: Při koaličních náletech v Sýrii zahynuly stovky lidí

Aktualizováno 26. 10. 2016 9:57
Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy má podle organizace Amnesty International v Sýrii na svědomí smrt více než 300 civilistů. Podle AI je proto nezbytné, aby se koalice do budoucna z chyb poučila a předcházela jim. Obavy panují především v souvislosti s probíhající ofenzivou proti iráckému Mosulu, kde v područí džihádistů zůstávají uvězněny statisíce lidí.

Damašek - Nálety mezinárodní koalice vedené USA si v Sýrii vyžádaly životy nejméně 300 civilistů, vyplývá z nové zprávy mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI).

Více než polovina obětí přišla o život během nedávných bojů o strategické město Manbidž na severu země, které bylo do začátku srpna v držení teroristické organizace Islámský stát. AI se bojí, že k podobnému scénáři může dojít i během bojů v sousedním Iráku.

"Ve své podpoře pozemních sil bojujících proti Islámskému státu během boje v Manbidžu letos v létě koalice vedená USA zabila nějakých 250 civilistů nebo možná i více," řekl pro Guardian výzkumník z AI pro Sýrii Neil Sammonds. "Obáváme se, že vzhledem k tomu, že chyby neuznává a neučí se z nich, tak v bojích v Mosulu, které jsou rozsáhlejší než v Manbidžu, koalice zabije ještě více civilistů a riskuje silný odpor."

AI monitoruje úmrtí civilistů při náletech od té doby, co se před dvěma lety do bojů zapojila mezinárodní koalice. Sbírá svědectví místních lidí a aktivistů, videozáznamy a fotografické důkazy.

Jiné monitorovací skupiny, jako například Syrská observatoř pro lidská práva, odhadují počet zabitých civilistů v důsledku mezinárodního bombardování dokonce na 600 až 1000.

Samotná koalice ale přiznává pouhý zlomek. "Obáváme se, že koalice vedená Spojenými státy nebezpečně podceňuje škody, které na civilistech v Sýrii páchá," vysvětlila Lynn Maaloufová z libanonské kanceláře AI.Organizace proto volá po nezávislém vyšetřování. Americké úřady zatím vyšetřují jeden ze tří útoků na město Manbidž, během kterých v létě zemřelo minimálně 30 dětí.

autor: Zahraničí | 26. 10. 2016 7:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama