Amnesty: Při koaličních náletech v Sýrii zahynuly stovky lidí

Tornáda i B-52, které válčily ve Vietnamu. Podívejte se, co nasadili spojenci proti islamistům
Strategické bombardéry B-52 jsou zatím posledním příspěvkem USA do boje proti teroristům z organizace Islámský stát.
Osmimotorové letouny neblaze prosluly především během války ve Vietnamu, kde je Američané používali k plošnému bombardování.
Bombardéry mají dočasnou základnu v Kataru. Právě odtud vyrážejí na mise nad Sýrii a Irák.
Válka v Sýrii trvá už od března 2011. A její konec je v nedohlednu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 10. 2016 9:57
Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy má podle organizace Amnesty International v Sýrii na svědomí smrt více než 300 civilistů. Podle AI je proto nezbytné, aby se koalice do budoucna z chyb poučila a předcházela jim. Obavy panují především v souvislosti s probíhající ofenzivou proti iráckému Mosulu, kde v područí džihádistů zůstávají uvězněny statisíce lidí.

Damašek - Nálety mezinárodní koalice vedené USA si v Sýrii vyžádaly životy nejméně 300 civilistů, vyplývá z nové zprávy mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI).

Více než polovina obětí přišla o život během nedávných bojů o strategické město Manbidž na severu země, které bylo do začátku srpna v držení teroristické organizace Islámský stát. AI se bojí, že k podobnému scénáři může dojít i během bojů v sousedním Iráku.

"Ve své podpoře pozemních sil bojujících proti Islámskému státu během boje v Manbidžu letos v létě koalice vedená USA zabila nějakých 250 civilistů nebo možná i více," řekl pro Guardian výzkumník z AI pro Sýrii Neil Sammonds. "Obáváme se, že vzhledem k tomu, že chyby neuznává a neučí se z nich, tak v bojích v Mosulu, které jsou rozsáhlejší než v Manbidžu, koalice zabije ještě více civilistů a riskuje silný odpor."

AI monitoruje úmrtí civilistů při náletech od té doby, co se před dvěma lety do bojů zapojila mezinárodní koalice. Sbírá svědectví místních lidí a aktivistů, videozáznamy a fotografické důkazy.

Jiné monitorovací skupiny, jako například Syrská observatoř pro lidská práva, odhadují počet zabitých civilistů v důsledku mezinárodního bombardování dokonce na 600 až 1000.

Samotná koalice ale přiznává pouhý zlomek. "Obáváme se, že koalice vedená Spojenými státy nebezpečně podceňuje škody, které na civilistech v Sýrii páchá," vysvětlila Lynn Maaloufová z libanonské kanceláře AI.Organizace proto volá po nezávislém vyšetřování. Americké úřady zatím vyšetřují jeden ze tří útoků na město Manbidž, během kterých v létě zemřelo minimálně 30 dětí.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy