Amnesty: Amerika páchá skrze drony válečné zločiny

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 10. 2013 15:55
Studie: Američané si s drony dělají, co se jim zlíbí. Útoky na civilisty nikdo neprověřuje.
Bezpilotní letouny Predator se v boji ukázaly jako velmi efektivní. Má to ale háček - umírají civilisté.
Bezpilotní letouny Predator se v boji ukázaly jako velmi efektivní. Má to ale háček - umírají civilisté. | Foto: Reuters

Washington - Při útocích bezpilotních letounů na územích ovládaných teroristy Američané ve velkém zabíjejí neozbrojené civilisty, a jejich jednání tedy vykazuje znaky válečných zločinů.

Za válku s terorem tak v Pákistánu a Jemenu pokládají životy bezbranní a nevinní lidé. 

Ve svých zprávách to tvrdí lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), Human Rights Watch (HWR) i inspektor OSN Ben Emmerson.

AI detailně prověřovala důsledky devíti z 45 náletů, které obyvatelé pákistánského státu Severní Vazíristán nahlásili v období mezi lednem 2012 a letošním srpnem. Zjistila, že americké bezpilotní letouny za necelý rok usmrtily nejméně 60 civilistů, včetně devíti dětí, a další desítky radikálů.

Zpráva "Budu další? Útoky dronů USA v Pákistánu" cituje i konkrétní příběhy obětí války s terorem. Podle AI jeden ze strojů v říjnu minulého roku zaútočil na 68letou Mamánu Bibíovou, která na rodinném poli se svými vnoučaty sbírala zeleninu. Nikdo z nich nebyl ozbrojen.

Z informací, jež má Amnesty International k dispozici, nebyl v souvislosti s útoky dronů na pákistánské civilisty nikdy nikdo obviněn ani vyšetřován, píše se dále ve zprávě.

Smrt za pomoc raněným

Server televize CNN v souvislosti se zprávami lidskoprávních organizací zmiňuje další případ ze Severního Vazíristánu. V červenci 2012 tam jeden z dronů vypálil několik raket na příbytek plný lidí. Uvnitř byli rolníci a obchodníci z místní vesnice, ale i děti.

Když se ostatní vesničané seběhli, aby pomohli raněným, dron začal střílet znovu, tentokrát do nich. Přesněji řečeno - nestřílel dron, ale jeho pilot, který v tu dobu seděl v koženém křesle na Creechově letecké základně v Nevadě a ovládal ho přes satelit.

O život přišlo osmnáct lidí, včetně 14leté dívky, a dalších 22 civilistů utrpělo zranění. "Všude se válely kusy těl. Viděl jsem těla bez hlav i končetin," vzpomíná jeden ze svědků útoku, jenž se CNN představil jako Ašán.

Pošlapání mezinárodního práva, souhlasí komisař OSN

Ke stejným závěrům došla i Human Rights Watch. Zjistila, že civilisté umírali ve dvou ze šesti jí prošetřovaných případů.

Další důkazy o zabíjení civilistů podle BBC shromáždil vyšetřovatel OSN Ben Emmerson, podle něhož už Američané od roku 2004, kdy byly drony v zemi poprvé nasazeny, v Pákistánu zabili nejméně 400 nevinných a neozbrojených lidí.

Protiteroristické operace bezpilotních letounů podléhají utajení a nejsou řízeny armádou, nýbrž CIA. Ta o nasazování dronů v březnu tohoto roku přestala zveřejňovat jakékoliv informace. Údajně proto, aby nemátla veřejnost.

Podle inspektora OSN to Spojeným státům umožňuje jednat beztrestně, aniž by musely dávat obětem odškodnění. Použití vojenské techniky mimo válečné zóny přitom mezinárodní úmluvy zapovídají. 

Na mušce i jemenští civilisté

Podle Human Rights Watch je podobná situace také v Jemenu. Na dálku ovládané bojové stroje zabily nejméně 82 lidí, přičemž 57 z nich měli být civilisté. 

Šéf Bílého domu Barack Obama už na sílící kritiku reagoval, slíbil větší transparentnost operací, zároveň ale prohlásil, že pokud by Washington nepoužíval drony, musel by zvolit "invazivnější strategie".

Nutno podotknout, že stroje MQ-1 Predator, které začala ve velkém využívat až Obamova administrativa, jsou v honbě za teroristy efektivní. Zlikvidovaly už několik špiček Al-Káidy i Tálibánu.

Ve srovnání s vládou předchozího prezidenta George Bushe vzrostlo nasazování Predatorů přibližně desetinásobně. 

 

Právě se děje

Další zprávy