Amnestii Slovákům rozdával i Gašparovič, na Klause nemá

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
2. 1. 2013 12:39
Na svobodu se dostane asi 550 vězňů, kteří pykají za neúmyslné trestné činy
Ivan Gašparovič.
Ivan Gašparovič. | Foto: Reuters

Bratislava - Několik stovek vězňů opustí v nejbližších hodinách a dnech brány slovenských káznic, a to díky amnestii, kterou při příležitosti 20. vzniku samostatného státu vyhlásil prezident Ivan Gašparovič.

Rozsah amnestie je ovšem nesrovnatelný s tou, kterou (ze stejných důvodů) v úterý oznámil jeho český protějšek Václav Klaus.

Zatímco věznicím v tuzemsku se uleví díky osvobození takřka čtvrtiny lidí, Gašparovičova amnestie podle serveru Aktuálne.sk zasáhne zhruba 550 odsouzených, tedy zhruba desetinu.

Do normálního života se budou moci vrátit jen ti, jimž soud nevyměřil trest vyšší než 18 měsíců, byli odsouzeni za neúmyslné trestné činy či činy z nedbalosti a své tresty si navíc museli odpykávat v káznici s nejmírnější ostrahou.

V těch je nyní celkem 5161 lidí, což znamená naplnění na 125 procent. Na Slovensku jsou přeplněné věznice s ostrahou všech typů, napsal deník Sme.

20 let od rozdělení Československa:

Slovenská amnestie má řadu výjimek. Netýká se odsouzených pro skutky s následkem smrti či těžké újmy na zdraví. Vězení se mimo jiné nevyhnou ani neplatiči výživného či řidiči, které policie přistihla s více než jedním promile alkoholu v krvi.

Nebude se rovněž vztahovat na lidi odsouzené za korupci či rozsáhlé majetkové trestné činy. V Česku tak bude osvobozen někdejší šéf českého fotbalu František Chvalovský, jehož stíhání za miliardový úvěrový podvod trvá již 12 let.

Na svobodu by se měl dostat i bývalý fotbalový funkcionář Dalibor Kučera, který byl za korupci odsouzen ke dvěma letům vězení. Či někteří aktéři kauzy H-System.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy