reklama
 
 

Amnestii Slovákům rozdával i Gašparovič, na Klause nemá

2. 1. 2013 12:39
Na svobodu se dostane asi 550 vězňů, kteří pykají za neúmyslné trestné činy

Bratislava - Několik stovek vězňů opustí v nejbližších hodinách a dnech brány slovenských káznic, a to díky amnestii, kterou při příležitosti 20. vzniku samostatného státu vyhlásil prezident Ivan Gašparovič.

Rozsah amnestie je ovšem nesrovnatelný s tou, kterou (ze stejných důvodů) v úterý oznámil jeho český protějšek Václav Klaus.

Zatímco věznicím v tuzemsku se uleví díky osvobození takřka čtvrtiny lidí, Gašparovičova amnestie podle serveru Aktuálne.sk zasáhne zhruba 550 odsouzených, tedy zhruba desetinu.

Do normálního života se budou moci vrátit jen ti, jimž soud nevyměřil trest vyšší než 18 měsíců, byli odsouzeni za neúmyslné trestné činy či činy z nedbalosti a své tresty si navíc museli odpykávat v káznici s nejmírnější ostrahou.

V těch je nyní celkem 5161 lidí, což znamená naplnění na 125 procent. Na Slovensku jsou přeplněné věznice s ostrahou všech typů, napsal deník Sme.

20 let od rozdělení Československa:

Slovenská amnestie má řadu výjimek. Netýká se odsouzených pro skutky s následkem smrti či těžké újmy na zdraví. Vězení se mimo jiné nevyhnou ani neplatiči výživného či řidiči, které policie přistihla s více než jedním promile alkoholu v krvi.

Nebude se rovněž vztahovat na lidi odsouzené za korupci či rozsáhlé majetkové trestné činy. V Česku tak bude osvobozen někdejší šéf českého fotbalu František Chvalovský, jehož stíhání za miliardový úvěrový podvod trvá již 12 let.

Na svobodu by se měl dostat i bývalý fotbalový funkcionář Dalibor Kučera, který byl za korupci odsouzen ke dvěma letům vězení. Či někteří aktéři kauzy H-System.

autoři: Zahraničí, Michal Žák | 2. 1. 2013 12:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama