Amerika zná novou vládu. Obama oznámil zbývající jména

Reuters Reuters
19. 12. 2008 21:05
V administrativě zasednou dva republikáni

Chicago - Budoucí americký prezident Barack Obama už má kompletní seznam lidí, kteří 20. ledna zasednou v jeho administrativě.

V pátek představil na tiskové konferenci v Chicagu zbývající tři jména.

Post ministryně práce zaujme členka Sněmovny reprezentantů Hilda Solisová, která bude pátou ženou v Obamově týmu.

Americký zahraniční obchod pak dostane na starosti někdejší starosta Dallasu Ron Kirk.

Po ministru obrany Robertu Gatesovi, který působí i v současné Bushově administrativě, zasedne v kabinetu už druhý republikán.

Bude jím bývalý kongresman Ray LaHood, který povede ministerstvo dopravy.

Neobsazeny už zůstávají pouze pozice šéfů bezpečnostních služeb.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy