Rozdělené USA slaví narozeniny. Prezident Trump je štěpí na dva čím dál nesmiřitelnější tábory

Daniel Anýž Daniel Anýž
4. 7. 2017 19:25
Američané si připomínají Den nezávislosti. Od vzniku Spojených států amerických letos uplyne 241 let. Nikdy v moderní historii USA ale neznělo slovo "spojené" tak ironicky až hořce. Prezident Donald Trump ostře rozdělil americkou společnost na dva tábory, které už spolu nedokážou komunikovat. Ukazují to mj. i naprosto rozdílné reakce na jeho nejnovější twitterové výpady vůči novinářům a médiím. Podle kritiků prezident vyzývá k násilí proti novinářům. Dle Trumpových voličů ale jen "falešným" médiím vrací jejich neférové útoky.
Donald Trump s manželkou na zahradě Bílého domu.
Donald Trump s manželkou na zahradě Bílého domu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy slaví narozeniny.

Ohňostroji, které jsou v mnoha místech USA povoleny právě jen na jediný den v roce, na 4. července, si Američané připomenou, že je to už 241 let, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti a vznikly Spojené státy americké.

Slovo "spojené", vyjadřující společnou zakládající vizi, má ale v současné Americe ironický až hořký nádech.

Už dlouho nebyly USA tak ostře rozdělené jako teď. Politicky, kulturně i společensky.

Ukazují to průzkumy veřejného mínění, ale hlavně každodenní americká realita.

Třeba reakce na poslední vzkazy amerického prezidenta Donalda Trumpa na Twitteru, v kterých zesílil svoji válku proti většině amerických médií.

Psychouš a blběna

O víkendu si vzal Trump na mušku moderátory ranní televizní show na kabelové zpravodajské televizi MSNBC, dvojici Joe Scarborough a Mika Brzezinská.

Ve velmi osobních výpadech označil moderátora Scarborougha za "blázna" a "psychouše"  a o Brzezinské (dceři nedávno zesnulého poradce amerických prezidentů Zbigniewa Brzezinského) napsal, že je "blbá jako štoudev".

Pár dní předtím přitom Trump o Brzezinské napsal, že během jejich loňského setkání v Trumpově floridském letovisku Mar-a-Lago "ošklivě krvácela z faceliftu".

Po MSNBC se pak následně, minulou neděli, ocitla v hledáčku prezidenta stanice CNN. Trump na Twitter umístil upravený záznam ze své účasti na wrestlingové show v roce 2007.

Místo hlavy jeho původního sparingpartnera, kterého Trump skolí na zem a hrubě mlátí (i když jen jako), je v upravené verzi znázorněno logo CNN, které se na konci klipu ještě změní v písmena FNN.

S vysvětlením, že jde o "Fraud News Network", tedy síť podvodných zpráv.

Od médií i amerických demokratů sklidil Donald Trump za tyto své vzkazy rozhořčenou kritiku.

"Násilí a obrazy násilí, míněné jako zastrašování médií, musí být odmítnuty," reagovala předsedkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.

Podle ní a řady dalších kritiků si Trump nebezpečně a nepřípustně zahrává s podněcováním násilí v celé americké společnosti.

"Je nemyslitelné, aby prezident napadal novináře za to, že dělají svoji práci, aby podněcoval takovou zášť vůči médiím," vyjádřil se pak šéfredaktor deníku New York Times Dean Baquet.

Jeho voliči Trumpovi rozumějí

Trumpův zápasnický tweet měl ale velký ohlas na sociálních sítích. Během několika málo hodin dostal kolem 320 tisíc "lajků" a téměř 200 tisíc lidí ho sdílelo.

Trumpovi fanoušci, například na síti Reddit, byli nadšení.

"Miluji to," vyjádřil se za mnohé ostatní přispěvatel s přezdívkou Americký křižák. Prezidenta pochválil, že dokáže jediným "postem" na sociálních sítích na několik dní ovládnout celou mediální scénu.

Prezident Trump a jeho tým evidentně vědí, že za sebou mají reálnou základnu fanoušků. Ani náznakem se proto nehodlají omlouvat nebo bránit.

"Nikdo to přece nemůže vnímat jako výhrůžku," odpovídá na výtky vůči prezidentově zápasnickému skeči se CNN Trumpův poradce pro vnitřní bezpečnost Tom Bossert

A připojuje ještě jednu zcela zásadní věc: "Televize prezidentovi neustále nakládají. Má právo odpovědět."

To je taky podle průzkumů pocit Trumpových voličů.

Podle nich se většina médií chová vůči prezidentovi neférově až podle a naopak jasně nadržuje demokratům. Za příklad dávají právě kabelové televize MSNBC a CNN.

Když prezident uplynulou sobotu přednesl v Kennedyho centru ve Washingtonu projev na shromáždění k uctění veteránů, jeden z nejsilnějších potlesků sklidil, když CNN nazval "odpadkovou žurnalistikou".

Média na válečné frontě

"Falešná média se pokusila zastavit nás na cestě do Bílého domu. Ale já jsem teď prezident, a ona ne," vystihl Trump přesvědčení, sdílené jeho voliči, že on v loňské kampani nebojoval "jen" s Hillary Clintonovou, ale i proti drtivé většině "falešných" novinářů.

Právě názor na práci médií ostře a v některých věcech až nesmiřitelně dělí současnou Ameriku.

Podle čerstvého průzkum pro stanici NPR Američané médiím moc nevěří. Velký rozdíl je ale ve stranické příslušnosti.

Mezi příznivci demokratů mají pořád důvěru 56 procent dotázaných. U republikánů je to jen 9 procent.

Ještě závažnější zprávu o stavu americké společnosti přinesl výzkum Pew Research Center z loňského srpna, kdy vrcholil předvolební prezidentský souboj mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou.

Čísla mluvila o rostoucí nenávisti mezi příznivci hlavních politických stran v USA. 

Mezi republikány vidí šest z deseti lidí (58 procent) konkurenční demokraty "velmi záporně". To je nárůst o 21 procent ve srovnání s rokem 1994.

Demokraté jsou na tom jen o něco málo lépe, 55 procent z nich vidí na oplátku stejně negativně republikány.

Podle Pew Research Center, jak napsalo ve svém hodnocení průzkumu, jde o nový fenomén.

Strach a zloba v USA

"Poprvé od roku 1992, odkdy průzkum děláme, vyjadřuje většina lidí v obou stranách ne pouze záporný, ale 'velmi záporný' pohled na druhou stranu. A navíc značná část jak demokratů, tak republikánů přiznává, že druhá strana v nich vzbuzuje nejen pocit frustrace, ale taky strach a zlobu," konstatuje Pew Research Center.

Odlišné politické názory se pak promítají do úplně jiných pohledů na otázky držení zbraní, interrupcí, svazků homosexuálů nebo postavení náboženství ve společnosti.

Sedm z deseti republikánů podporuje tradiční definici manželství jako svazek mezi mužem a ženou. Mezi demokraty je to jen čtvrtina.

Přes 60 procent demokratů souhlasí s tím, aby Amerika okamžitě řešila klimatické změny. Na straně republikánů je to jen 13 procent

Politika se navíc přenáší i do společenských, osobních vazeb.

Tři roky starý průzkum ukázal, že více než třetina demokratů a polovina republikánů by nechtěla, aby si jejich dítě vzalo partnera z druhé strany.

To je shodně - jak u demokratů, tak u republikánů - nárůst o 5 procent ve srovnání se stavem v roce 1960.

Každý je naštvaný

V USA se stalo tradicí, že ve dnech před 4. červencem vycházejí v amerických médiích texty k poctě nejen samotného Dne nezávislosti, ale původní zakládající myšlenky Spojených států amerických.

Náladu před letošním svátkem ale nejlépe vystihuje komentář Roberta J. Samuelsona, sloupkaře deníku Washington Post, který jinak píše hlavně o ekonomice.

Tentokrát ale konstatoval, že Američané si 4. červenec připomínají za situace, "kdy jsou naštvaní na své lídry, naštvaní na svoji vládu a naštvaní jeden na druhého".

Trump se obává rostoucího vlivu Číny, proto zřejmě hodlá posilovat vztahy s Ruskem, otázka je, co za to bude Putin chtít, říká Michael Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy